جراحی بینی شکسته یا رینوپلاستی شکسته نه تنها در دسته جراحی زیبایی بینی قرار می گیرند بلکه جزء عمل های درمانی نیز محسوب می شوند. بینی ممکن است به دلیل ضربه سنگین ناشی از تصادف ، دعوا ، حادثه فیزیکی یا موارد دیگر شکسته شود. این شکستگی نه تنها در ظاهر مشکل ایجاد می کند ، بلکه در درون نیز مشکلات تنفسی را برای فرد به وجود می آورد. در صورتی که بینی شما دچار شکستگی شود باید فورا خود را به متخصص گوش ، حلق و بینی برسانید ؛ زیرا علاوه بر شکستگی ، ممکن است زیر مخاط خون جمع شده باشد که در این صورت نیاز به تخلیه سریع دارد.

جراحی بینی شکسته - دکتر شادی جوادی

روش انجام جراحی بینی شکسته

اگر استخوان بینی جا به جا شده باشد ، بینی شکسته است ؛ در این صورت حدود 4 الی 10 روز بعد از شکستگی ، فرد می تواند فرم بینی خود را اصطلاح کند. برای این منظور ابتدا پزشک در زاویه های مورد نیاز از بینی عکس گرفته و مشکل داخلی و ظاهری را به طور کامل بررسی می کند. پس از آن متقاضی را به روش بیهوشی عمومی یا وریدی (بسته به شرایط مراجعه کننده و تشخیص پزشک ) بیهوش می کندو با روش باز یا بسته جراحی بینی شکسته را انجام می دهد. عموما در بیشتر عمل های بینی شکسته ، جراحی به صورت باز انجام می شود ؛ چرا که در این روش دسترسی مستقیم به ساختمان بینی برای پزشک مهیا شده و احتمال خطا در این روش بسیار پایین است. طی پروسه شکستگی بینی به طور کامل برطرف شده و مشکلات تنفسی نیز رفع می شوند. بعد از اتمام پروسه جهت جوش خوردن استخوان و غضروف ، بینی حدود 10 روز گچ گرفته خواهد شد. در ادامه به بررسی موارد زیر می پردازیم:

 • عوارض ناشی از شکستگی بینی چیست ؟
 • جراحی بینی شکسته چگونه انجام می شود ؟
 • چه آسیب هایی در عمل شکستگی بینی رفع می شوند ؟
 • مراقبت های لازم بعد از عمل بینی شکسته چیست ؟
 • چه نوع بیهوشی در رینوپلاستی انجام می شود ؟
 • آیا بیمه هزینه ترمیم بینی شکسته شده را پرداخت می کند ؟
 • مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی شکسته چیست ؟
 • هزینه عمل شکستگی بینی چقدر است ؟

 

عوارض ناشی از شکستگی بینی

 • انحراف بینی
 • ایجاد ظاهر نازیبا ، ترک خوردگی و خون ریزی
 • پاره شدن غضروف بینی
 • تورم و کبودی در اطراف بینی
 • ایجاد قوز بینی
 • عدم انجام تنفس صحیح

چه آسیب هایی تنفسی در عمل شکستگی بینی رفع می شود؟

مختل شدن سیستم تنفسی از اصلی ترین دلایل عمل بینی شکسته است. عدم تنفس درست ممکن است به دلیل یکی از موارد زیر باشد :

تنگ شدن دهلیز بینی در بینی شکسته

هنگامی که دیواره های جانبی بینی به سمت داخل منحرف می شوند ، درواقع تنگی دهلیز بینی رخ داده است. چنین مشکلی که سبب اختلال در تنفس می شود ، طی عمل جراحی بینی شکسته مجدد به جای خود بازگشته و راه تنفس فرد را باز می کند.

افزایش سایز مخروط در بینی شکسته

مخروط ها در بینی وظیفه تمیز کردن هوای ورودی را دارند اما زمانی که یکی از آن ها بیش از اندازه بزرگ شود در ظاهر و در درون بینی اختلال ایجاد می کند. در این هنگام پزشک بخشی از بافت داخلی را در یکی از سوراخ ها ( که باعث افزایش سایز مخروط شده است ) جدا می کند. بدین ترتیب مشکل پیش آمده حل شده و فرد می تواند به راحتی عمل دم و بازدم انجام دهد.

شکستگی استخوان بالای بینی

در این آسیب جداره جدا کننده منفذ بینی ( قسمت بالایی دماغ) به سمت چپ یا راست انحراف پیدا می کند. این انحراف در واقع علاوه بر ایراد ظاهری در درون نیز راه تنفس را سخت خواهد کرد. بدین ترتیب در طی پروسه عمل ، نه تنها مشکل ظاهری برطرف می شود ، بلکه مشکل داخلی نیز حل خواهد شد.

بیهوشی در جراحی بینی شکسته

رینوپلاستی در بیشتر شرایط نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در این روش بیمار از طریق استنشاق ماده بیهوشی ، آن را به رگ ها وریدی خود فرستاده و هوشیاری خود را از دست می دهد. در این هنگام جهت تنفس نیازمند لوله های تنفسی است که از راه دهان به نای وارد می شود. بدین ترتیب پروسه جراحی آغاز می شود.

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

از آن جا که عمل بینی شکسته در کنار زیبایی ، عمل درمانی نیز محسوب می شود ، بعد از روند پروسه درمان نیاز به مراقبت بیشتری است. چرا که در این نوع عمل ، استخوان و غضروف بینی باید به طور کامل جوش بخورد. بنابراین پیشنهاد می دهیم جهت جلوگیری از هر گونه آسیب و عوارضی ، مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید. این مراقبت ها به طور کامل در مقاله ای مجزا با نام مراقبت های بعد از جراحی بینی برای شما تهیه شده است.

هزینه عمل شکستگی بینی

جهت برآورد هزینه عمل شکستگی بینی نیازمند اطلاعاتی هستیم. به عنوان نمونه شکستگی به چه قسمتی از بینی آسیب وارد کرده است ؟ شدت آسیب چقدر است ؟ آیا تنها در ظاهر مشکل ایجاد کرده است ؟ تمامی این موارد ، باید بررسی شوند و بعد از آن هزینه جراحی بینی شکسته توسط پزشک جراح ، به شما اطلاع داده می شود. همچنین همانطور که تاکنون خواندید ، بینی شکسته در سلامتی افراد نیز ایجاد مشکل می کند ؛ بنابراین در رده عمل های زیبایی قرار نمی گیرد. با توجه به این توضیحات در صورتی که پزشک روند درمانی را توضیح دهد ، بیمه هزینه رینوپلاستی شکسته را تقبل خواهد کرد.

سخن آخر

همانطور که خواندید در این مطلب عوارض ناشی از شکستگی بینی را مطرح کردیم و در رابطه با آسیب های داخلی آن مطالب را در اختیار شما قرار دادیم. توجه داشته باشید که شکستگی بینی می تواند تنفس و سلامتی فرد را نیز مختل کند به گونه ای که فرد امکان انجام فعالیت های هوازی مانند دو ، کوهنوردی ، ورزش و بسیار از فعالیت های دیگر را نداشته باشد. بینی شکسته در تنفس فرد اختلال ایجاد کرده و سطح کیفیت زندگی را پایین می آورد. بنابراین پیشنهاد می دهیم جهت درمان هر چه سریع تر به پزشک معالج خود رجوع کنید.