تیغه بینی ، دیواره ای از استخوان و غضروف است که مجراهای تنفسی را از یکدیگر جدا می کند. کج شدن این دیواره ، انحراف تیغه بینی نامیده می شود و جراحی بینی که در راستای اصلاح انحراف تیغه بینی را سپتوپلاستی می گویند. بینی بعضی از افراد ممکن است از بدو تولد دارای انحراف تیغه بینی باشد ، اما برخی دیگر نیز به سبب آسیب و صدمات وارده به بینی ، به آن دچار شده اند. در این افراد یکی از مجراهای تنفسی بینی از دیگری باریک تر است. همین امر ممکن است در عمل تنفس ، اختلال ایجاد کند و باعث عفونت سینوس ها شود. از دیگر اثرات آن می توان به خون دماغ شدن های مکرر و درد صورت اشاره کرد. تا انتهای این مقاله از دکتر شادی جوادی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی شیراز ، همراه باشید.

سپتوپلاستی

تنها راه درمان انحراف تیغه بینی انجام جراحی سپتوپلاستی در شیراز است. در این پروسه ، جراح زیبایی ، انحراف تیغه بینی را اصلاح کرده ، تیغه را صاف می کند و عمل تنفس را بهبود می بخشد. انحراف تیغه بینی در میان مردم رایج است اما درصورت شدید بودن آن ، ممکن است یکی از مجراهای تنفسی را مسدود کند و جریان هوای رفت و برگشتی را کاهش دهد.

اقدامات آماده سازی برای انجام سپتوپلاستی

برای انجام یک جراحی موفقیت آمیز ، ضروری است تا در انتخاب جراح متخصص گوش و حلق و بینی خوب در شیراز ، بسیار دقت کنید.

 • در جلسه تعیین شده توسط پزشک ، وی به بررسی سوابق پزشکی فرد می پردازد. درصورت مصرف دارو یا مکمل های خاص و یا ابتلا به نوعی بیماری ، پزشک را از آن مطلع سازید.
 • در ادامه جراح مربوطه یک سری معاینات فیزیکی از ساختار کلی بینی فرد انجام داده و عکسبرداری های لازم را انجام می دهد.
 • در همان جلسه خواسته های خود را بیان کنید و در این رابطه با پزشک به مشورت بپردازید.
 • همچنین جراح انحراف بینی خوب در شیراز ، از شما می خواهد قبل و بعد از عمل آسپرین و ایبوپروفن مصرف نکنید زیرا خون را رقیق کرده و خونریزی را افزایش می دهد. تنها طبق تجویز پزشک از این دارو ها می توانید استفاده کنید.
 • در صورت استعمال دخانیات ، برای مدتی مصرف آن را متوقف کنید؛ به این دلیل که احتمال وقوع عوارض را در حین جراحی افزایش می دهد و روند بهبودی پس از عمل را کند می کند.

چگونگی انجام جراحی سپتوپلاستی در شیراز

این پروسه تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. انتخاب نوع بیهوشی به پیچیدگی عمل و تشخیص پزشک نیز بستگی دارد. بی حسی موضعی تنها به ناحیه بینی فرد محدود میشود و آن را بی حس می کند. در بیهوشی عمومی ، در طول جراحی فرد به خواب فرو می رود. با توجه به میزان پیچیدگی شرایط بینی ، سپتوپلاستی حدود 30 تا 90 دقیقه به طول می انجامد. در حین عمل ممکن است تیغه بینی فرد جا به جا شود. بدین نحو جراح متخصص بعضی از قسمت های تیغه بینی را برش داده و آن را درحالت و محل مناسب قرار می دهد. فرد پس از عمل برای مدتی در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار می گیرد؛ از آنجایی که این جراحی یک پروسه سرپایی محسوب می شود ، بعد از عمل فرد می تواند به خانه باز گردد.

دلایل ایجاد انحراف بینی

 • وارد شدن ضربه به بینی و یا شکستگی بینی
 • اختلالات ژنتیکی

آیا احتمال عود مجدد این عارضه وجود دارد ؟

احتمال بازگشت انحراف به حالت اولیه بعد از جراحی بسیار کم است.

آیا می توان از انحراف بینی پیشگیری نمود ؟

در مواردی که این عارضه مادرزادی باشد ، راهی برای پیشگیری وجود ندارد. برای جلوگیری از عامل دیگر نیاز است مراقب بینی خود باشید تا ضربه ای به آن وارد نشود.

مزایا جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

بعد از انجام این عمل مجاری عبوری هوا از راه بینی باز می شود و عملکرد تنفسی بیمار به صورت چشمگیری بهبود پیدا می کند. ممکن است برخی بیماران به دلیل انسداد مجاری تنفسی قبل از سپتوپلاستی در شیراز دچار مشکلاتی مانند از دست دادن حس بویایی و چشایی باشند که با انجام این عمل و باز شدن مجاری تنفسی حواس بویایی و چشایی آن ها نیز باز می گردد. انحراف و شکل نامناسب سپتوم می تواند اختلالاتی را در تنفس به وجود آورد که همین امر موجب می شود کیفیت خواب افراد کاهش پیدا کند و از انسداد بینی و خروپف کردن در خواب رنج ببرند. بعد از انجام این عمل کیفیت خواب افراد نیز بهبود پیدا می کند. با برطرف شدن مشکل انسداد مجاری تنفسی بعد از عمل ، ترشحات سینوس به راحتی تخلیه می شود که همین امر موجب می شود فرد از عفونت های سینوسی ، گرفتگی بینی و سردرد رهایی پیدا کند.

داوطلب ایده آل برای جراحی انحراف بینی چه کسانی می باشند ؟

به صورت کلی افراد به 2 دلیل می توانند از مزیت های عمل انحراف بینی در شیراز بهره مند شوند : افرادی که به صورت مادرزادی مشکلاتی در سپتوم بینی دارند یا افرادی که در اثر وارد شدن ضربه ، سپتوم بینی ها دچار مشکل شده است. آسیب دیدگی و وارد شدن ضربه بینی می تواند در اثر تصادف ، ورزش های رزمی و یا ورزش های با توپ اتفاق بیفتد. در صورتی که میزان انحراف سپتوم جزئی باشد و اختلالی در تنفس افراد ایجاد نکند نیاز به عمل جراحی نمی باشد. اما در صورتی که انحرافات بینی شدید باشد و مشکلاتی را در تنفس افراد به وجود آورد لازم است فرد اقدام به درمان و جراحی نماید. با انجام سپتوپلاستی در شیراز می توان انحراف سپتوم را درمان کرد و جریان هوا و تنفس را به حالت نرمال بازگرداند.

نمونه کار دکتر شادی جوادی ، بهترین جراح بینی شیراز

آیا نتایج عمل انحراف بینی در شیراز دائمی است ؟

درمان و تغییرات ایجاد شده در سپتوم بینی دائمی می باشد و موجب بهبود کیفیت تنفسی و بالا رفتن جریان هوا در افراد می شود. تنها در شرایطی که فرد از دستورالعمل ها و مراقبت های لازم بعد از جراحی پیروی نکند ، ممکن است نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد و از درمان و نتیجه نهائی محروم بماند. هم چنین آسیب دیدن بینی بعد از جراحی ممکن است در نتیجه درمان تاثیر گذار باشد. به همین منظور توصیه می شود تا قبل از بهبودی کامل از انجام فعالیت های شدید و ورزش کردن خودداری نمایید و مراقب وارد شدن ضربه به بینی خود باشید.
نکات لازم برای بهبودی سریع بعد از انجام عمل جراحی سپتوپلاستی در شیراز :

 • در هنگام استراحت و خوابیدن سر و شانه ها را بالا تر از بدن قرار دهید.
 • از فین کردن و یا فرو بردن هر چیزی به داخل بینی برای تمیز کردن ترشحات داخلی بینی خودداری نمایید.
 • از لباس های جلو باز و دکمه دار استفاده کنید تا آسیبی به بینی وارد نشود.
 • تغذیه مناسبی داشته باشید و از میوه و سبزیجات تازه و پروتئین ها در وعده های غذایی خود استفاده نمایید تا زخم ها با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنند.

چگونه می توان فهمید که به انحراف بینی دچار هستیم ؟

در واقع اگر به علائم انحراف بینی دچار باشید لازم است حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده تا معاینات لازم انجام شود. از جمله علائم این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خر و پف کردن در هنگام خواب
 • خونریزی های مداوم بینی
 • اختلال در تنفس از راه بینی
 • وجود ترشحات پشت حلق و گلو
 • مشکلاتی در سینوس ها
 • سردرهای مداوم
 • گرفتگی بینی
 • احساس درد در صورت
 • صدای تو دماغی
 • سوزش گلو
 • عفونت گوش

آیا سپتوپلاستی با رینوپلاستی تفاوتی دارد؟

در یک توضیح ساده : جراحی انحراف بینی در شیراز روندی است با هدف بهبود عملکرد بینی ، در حالیکه رینوپلاستی یک جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که می توان این دو پروسه را همزمان با هم انجام داد با این کار نه تنها عملکرد بینی بهبود می یابد بلکه سبب زیبا شدن بینی و چهره نیز می شود ، لازم به ذکر است که به جراحی همزمان سپتوپلاستی و رینوپلاستی ، سپتورینوپلاستی گفته می شود.

روش های تشخیص انحراف بینی :

پزشک می تواند در مواردی که میزان انحراف شدید باشد ، به کمک معاینه فیزیکی و بررسی سوراخ های داخلی بینی انحراف تیغه سپتوم بینی را تشخیص دهد. همچنین می توان از عکس های سی تی اسکن و آندوسکوپی سینوس و بینی برای تشخیص دقیق تر انحراف کمک گرفت.

آیا جراحی سپتوپلاستی درد دارد ؟

این جراحی نیز همانند عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی انجام می شود. از آنجایی هدف اصلی این جراحی تنها اصلاح تیغه سپتوم بینی است ، اگر این جراحی همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام نشده باشد ، هیچ تغییری در استخوان و سایر بافت های بینی ایجاد نخواهد شد. به همین علت میزان درد و ناراحتی ناشی از این جراحی خفیف بوده که با مصرف دارو و مسکن قابل کنترل کردن است.

دوره ریکاوری سپتوپلاستی در شیراز

جراحی انحراف بینی معمولا به صورت سرپایی به انجام می رسد ، مگر اینکه عوارض جانبی شدیدی رخ داده باشند. این به این معنی است که می توانید بدون هیچ مشکلی همان روز عمل به خانه بازگردید. در این زمان بینی متورم و دردناک خواهد بود و درون آن نیز تامپون قرار گرفته است تا خروج خون و ترشحات کنترل شود. این تامپون ها چند روز بعد از عمل به تشخیص بهترین جراح انحراف بینی در شیراز بیرون آورده خواهند شد. در صورت نیاز ، پزشک برای بیمار خود داروی مسکن نیز تجویز خواهد کرد.

همچنین از متقاضی درخواست می شود تا از مصرف داروهایی مثل آسپرین ، ایبوبروفن و دیگر داروهایی که خون را رقیق می کند دوری نماید. این امر ریسک بروز خونریزی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

همچنین باید تا چند هفته بعد از عمل انحراف بینی در شیراز فعالیت های خود را محدود کنید تا تورم بیشتر نشود و بهبودی نیز با سرعت و سهولت بیشتری طی شود. این امر شامل فعالیت های خیلی شدید مثل دویدن ، وزنه برداری و انجام ورزش های تماسی می شود. این ورزش ها می توانند فشار خون را بالا ببرند و منجر به خونریزی شوند ؛ علاوه بر آن در صورت برخورد با دیگر بازیکان امکان آسیب دیدن بینی وجود دارد.

نکاتی برای بهبود بهتر بعد از سپتوپلاستی در شیراز

 • شب ها هنگام خواب در موقعیتی قرار گیرید که سر نسبت به بدن بالاتر باشد. این اقدام نه تنها تورم را کاهش می دهد بلکه از بروز ورم بیشتر جلوگیری می نماید.
 • سعی کنید تا چند روز فین نکنید ، این امر به ساختار بینی فشار وارد می کند
 • پانسمان و زخم ها را خشک نگه دارید ؛ خیس شدن آن ها امکان ابتلا به عفونت را بالا می برد
 • در هنگام تعویض لباس پیراهن را روی سر خود نکشید ، در کل سعی کنید از لباس های دکمه دار بهره بگیرید.