تیغه بینی ، دیواره ای از استخوان و غضروف است که مجراهای تنفسی را از یکدیگر جدا می کند. کج شدن این دیواره ، انحراف تیغه بینی نامیده می شود و رینوپلاستی که در راستای اصلاح انحراف تیغه بینی را سپتوپلاستی می گویند. بینی بعضی از افراد ممکن است از بدو تولد دارای انحراف تیغه بینی باشد ، اما برخی دیگر نیز به سبب آسیب و صدمات وارده به بینی ، به آن دچار شده اند. در این افراد یکی از مجراهای تنفسی بینی از دیگری باریک تر است. همین امر ممکن است در عمل تنفس ، اختلال ایجاد کند و باعث عفونت سینوس ها شود. از دیگر اثرات آن می توان به خون دماغ شدن های مکرر و درد صورت اشاره کرد. تا انتهای این مقاله از دکتر شادی جوادی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی رشت ، همراه باشید.

 

سپتوپلاستی

 

تنها راه درمان انحراف تیغه بینی انجام جراحی سپتوپلاستی در رشت است. در این پروسه ، جراح زیبایی ، انحراف تیغه بینی را اصلاح کرده ، تیغه را صاف می کند و عمل تنفس را بهبود می بخشد. انحراف تیغه بینی در میان مردم رایج است اما درصورت شدید بودن آن ، ممکن است یکی از مجراهای تنفسی را مسدود کند و جریان هوای رفت و برگشتی را کاهش دهد.

اقدامات آماده سازی برای انجام سپتوپلاستی

برای انجام یک جراحی موفقیت آمیز ، ضروری است تا در انتخاب جراح متخصص گوش و حلق و بینی خوب در رشت ، بسیار دقت کنید.

 • در جلسه تعیین شده توسط پزشک ، وی به بررسی سوابق پزشکی فرد می پردازد. درصورت مصرف دارو یا مکمل های خاص و یا ابتلا به نوعی بیماری ، پزشک را از آن مطلع سازید.
 • در ادامه جراح مربوطه یک سری معاینات فیزیکی از ساختار کلی بینی فرد انجام داده و عکسبرداری های لازم را انجام می دهد.
 • در همان جلسه خواسته های خود را بیان کنید و در این رابطه با پزشک به مشورت بپردازید.
 • همچنین جراح انحراف بینی خوب در رشت ، از شما می خواهد قبل و بعد از عمل آسپرین و ایبوپروفن مصرف نکنید زیرا خون را رقیق کرده و خونریزی را افزایش می دهد. تنها طبق تجویز دکتر شادی جوادی در رشت از این دارو ها می توانید استفاده کنید.
 • در صورت استعمال دخانیات ، برای مدتی مصرف آن را متوقف کنید؛ به این دلیل که احتمال وقوع عوارض را در حین جراحی افزایش می دهد و روند بهبودی پس از عمل را کند می کند.

چگونگی انجام جراحی سپتوپلاستی در رشت

این پروسه تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. انتخاب نوع بیهوشی به پیچیدگی عمل و تشخیص بهترین دکتر بینی رشت بستگی دارد. بی حسی موضعی تنها به ناحیه بینی فرد محدود میشود و آن را بی حس می کند. در بیهوشی عمومی ، در طول جراحی فرد به خواب فرو می رود. با توجه به میزان پیچیدگی شرایط بینی ، سپتوپلاستی حدود 30 تا 90 دقیقه به طول می انجامد. در حین عمل ممکن است تیغه بینی فرد جا به جا شود. بدین نحو جراح متخصص بعضی از قسمت های تیغه بینی را برش داده و آن را درحالت و محل مناسب قرار می دهد. فرد پس از عمل برای مدتی در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار می گیرد؛ از آنجایی که این جراحی یک پروسه سرپایی محسوب می شود ، بعد از عمل فرد می تواند به خانه باز گردد.

دلایل ایجاد انحراف بینی

 • وارد شدن ضربه به بینی و یا شکستگی بینی
 • اختلالات ژنتیکی

آیا احتمال عود مجدد این عارضه وجود دارد ؟

احتمال بازگشت انحراف به حالت اولیه بعد از جراحی بسیار کم است.

آیا می توان از انحراف بینی پیشگیری نمود ؟

در مواردی که این عارضه مادرزادی باشد ، راهی برای پیشگیری وجود ندارد. برای جلوگیری از عامل دیگر نیاز است مراقب بینی خود باشید تا ضربه ای به آن وارد نشود.

چرا برخی مشکل انحراف سپتوم دارند ؟

افرادی که دارای انحراف غضروف سپتوم خود هستند به دلیل ضربه ، عارضه مادرزادی طی دوره کودکی ، تصادف و غیره ، با مشکل در تنفس خود مواجه هستند که به جراحی سپتوپلاستی نیاز دارند در برخی موارد نیز این عمل اورژانسی بوده و با بیهوشی و یا بی حسی انجام می شود. جراح سپتوپلاستی وضعیت بیمار و میزان انحراف را بسته به شرایط موجود ، بررسی می کند ودر نهایت جراحی را انجام می دهد. در اغلب مواردی که پزشک سپتوپلاستی با آن مواجه می شود ، فرد به انحراف غضروف سپتوم دچار شده و از روی علائمی در ظاهر بیمار یا انحراف قابل مشاهده ، نمایان است ، اما در موارد دیگر این انحراف آشکار نبوده و به مهارت و دقت پزشک برای تشخیص این ناراحتی نیاز است. طی جراحی سپتوپلاستی نیز، جراح در تمام بینی ها با عملی یکسان و مشابه روبرو نیست و در حین عمل با چالش های بسیاری مواجه است ، به همین جهت ، تلاش برای یافتن پزشکی با تجربه بالا برای رسیدن به نتیجه مثبت بسیار حائز اهمیت است.

مزایا جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

بعد از انجام این عمل مجاری عبوری هوا از راه بینی باز می شود و عملکرد تنفسی بیمار به صورت چشمگیری بهبود پیدا می کند. ممکن است برخی بیماران به دلیل انسداد مجاری تنفسی قبل از سپتوپلاستی در رشت دچار مشکلاتی مانند از دست دادن حس بویایی و چشایی باشند که با انجام این عمل و باز شدن مجاری تنفسی حواس بویایی و چشایی آن ها نیز باز می گردد. انحراف و شکل نامناسب سپتوم می تواند اختلالاتی را در تنفس به وجود آورد که همین امر موجب می شود کیفیت خواب افراد کاهش پیدا کند و از انسداد بینی و خروپف کردن در خواب رنج ببرند. بعد از انجام این عمل کیفیت خواب افراد نیز بهبود پیدا می کند. با برطرف شدن مشکل انسداد مجاری تنفسی بعد از عمل ، ترشحات سینوس به راحتی تخلیه می شود که همین امر موجب می شود فرد از عفونت های سینوسی ، گرفتگی بینی و سردرد رهایی پیدا کند.

داوطلب ایده آل برای جراحی انحراف بینی چه کسانی می باشند ؟

به صورت کلی افراد به 2 دلیل می توانند از مزیت های عمل انحراف بینی در رشت بهره مند شوند : افرادی که به صورت مادرزادی مشکلاتی در سپتوم بینی دارند یا افرادی که در اثر وارد شدن ضربه ، سپتوم بینی ها دچار مشکل شده است. آسیب دیدگی و وارد شدن ضربه بینی می تواند در اثر تصادف ، ورزش های رزمی و یا ورزش های با توپ اتفاق بیفتد. در صورتی که میزان انحراف سپتوم جزئی باشد و اختلالی در تنفس افراد ایجاد نکند نیاز به عمل جراحی نمی باشد. اما در صورتی که انحرافات بینی شدید باشد و مشکلاتی را در تنفس افراد به وجود آورد لازم است فرد اقدام به درمان و جراحی نماید. با انجام سپتوپلاستی در رشت می توان انحراف سپتوم را درمان کرد و جریان هوا و تنفس را به حالت نرمال بازگرداند.

نمونه کار دکتر شادی جوادی ، بهترین جراح بینی رشت

آیا نتایج عمل انحراف بینی در رشت دائمی است ؟

درمان و تغییرات ایجاد شده در سپتوم بینی دائمی می باشد و موجب بهبود کیفیت تنفسی و بالا رفتن جریان هوا در افراد می شود. تنها در شرایطی که فرد از دستورالعمل ها و مراقبت های لازم بعد از جراحی پیروی نکند ، ممکن است نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد و از درمان و نتیجه نهائی محروم بماند. هم چنین آسیب دیدن بینی بعد از جراحی ممکن است در نتیجه درمان تاثیر گذار باشد. به همین منظور توصیه می شود تا قبل از بهبودی کامل از انجام فعالیت های شدید و ورزش کردن خودداری نمایید و مراقب وارد شدن ضربه به بینی خود باشید.
نکات لازم برای بهبودی سریع بعد از انجام عمل جراحی سپتوپلاستی در رشت :

 • در هنگام استراحت و خوابیدن سر و شانه ها را بالا تر از بدن قرار دهید.
 • از فین کردن و یا فرو بردن هر چیزی به داخل بینی برای تمیز کردن ترشحات داخلی بینی خودداری نمایید.
 • از لباس های جلو باز و دکمه دار استفاده کنید تا آسیبی به بینی وارد نشود.
 • تغذیه مناسبی داشته باشید و از میوه و سبزیجات تازه و پروتئین ها در وعده های غذایی خود استفاده نمایید تا زخم ها با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنند.

چگونه می توان فهمید که به انحراف بینی دچار هستیم ؟

در واقع اگر به علائم انحراف بینی دچار باشید لازم است حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده تا معاینات لازم انجام شود. از جمله علائم این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خر و پف کردن در هنگام خواب
 • خونریزی های مداوم بینی
 • اختلال در تنفس از راه بینی
 • وجود ترشحات پشت حلق و گلو
 • مشکلاتی در سینوس ها
 • سردرهای مداوم
 • گرفتگی بینی
 • احساس درد در صورت
 • صدای تو دماغی
 • سوزش گلو
 • عفونت گوش

نقاهت بعد از سپتوپلاستی در رشت

معمولا پس از سپتوپلاستی ، با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی ، بیمار به منزل باز می گردد ، زیرا این پروسیجر نوعی جراحی سرپایی می باشد. در صورتی که این جراحی به صورت همزمان با رینوپلاستی انجام شود ، علاوه بر پانسمان بر روی بینی بیمار ، گچ نیز قرار می گیرد. پس از مدتی با توصیه پزشک ، گچ و پانسمان از داخل و روی بینی برداشته می شود. بینی پس از سپتوپلاستی دچار تورم می شود ، که با گذشت زمان  و رعایت مراقبت هایی که پزشک توصیه کرده است ، این ورم رفع می شود. برای مشاهده نتیجه این فرایند درمانی ، چند ماه صبر نیاز است. پس از جراحی ممکن است بیمار دردی خفیف در بینی خود تجربه کند یا تنفسش با دشواری انجام شود ، که داروهای مسکن برای کاهش درد ، توسط دکتر بینی رشت برای بیمار تجویز می شود. جراح برای اینکه پس از این فرایند مواد اضافی از بینی بیمار خارج شوند ، شستشوی بینی را با محلول نمکی به متقاضی پیشنهاد می کند.

سپتورینوپلاستی

انجام جراحی زیبایی بینی به همراه درمانی با هدف اصلاح انحراف موجود در تیغۀ بینی را سپتورینوپلاستی می گویند. نتیجه این جراحی برای بیمار نه تنها تغییر و اصلاح ظاهر بینی را به دنبال دارد بلکه به اصلاح انحراف تیغۀ بینی نیز می انجامد. سپتورینوپلاستی امروزه توانسته داوطلبان بسیاری را به خود جلب کند و افرادی که تحت سپتورینوپلاستی قرار می گیرند ، بیمه به آن ها تعلق نمی گیرد زیرا عمل زیبایی بینی را نیز حین رفع مشکل تنفسی انجام داده اند.

مدت زمان انجام جراحی سپتوپلاستی

مدت زمان انجام این نوع پروسیجر نسبت به شدت انحراف موجود در تیغه بینی برای بیماران مختلف متفاوت است اما اغلب سپتوپلاستی توسط دکتر شادی جوادی به طور معمول بین 1 تا 2 ساعت به طول می‌انجامد.

میزان موفقیت سپتوپلاستی چقدر است؟

وجود انسداد بینی ، در ۸۵ درصد متقاضیان سپتوپلاستی ، پس از این پروسیجر رفع می‌ شود و در نتیجه اشخاص می ‌توانند تنفسی  راحت تر داشته باشند.

مدت زمانی که پس از سپتوپلاستی می بایست به پزشک مراجعه کرد

افراد بسیاری در عرض ۱ الی ۲ ماه پس از این فرایند به‌ طور کامل بهبود می‌ یابند. اما طی ۳ الی ۴ ماه بعد از سپتوپلاستی می بایست به پزشک مراجعه کرد تا وضعیت بیمار بررسی شود.

آیا سپتوپلاستی با رینوپلاستی تفاوتی دارد؟

در یک توضیح ساده : جراحی انحراف بینی در رشت روندی است با هدف بهبود عملکرد بینی ، در حالیکه رینوپلاستی یک جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که می توان این دو پروسه را همزمان با هم انجام داد با این کار نه تنها عملکرد بینی بهبود می یابد بلکه سبب زیبا شدن بینی و چهره نیز می شود ، لازم به ذکر است که به جراحی همزمان سپتوپلاستی و رینوپلاستی ، سپتورینوپلاستی گفته می شود.

آیا سپتورینوپلاستی از سپتوپلاستی بهتر است؟

جراحان اغلب در خصوص بیمارانی که قصد جراحی انحراف تیغه بینی خود را دارند ، سپتورینوپلاستی را توصیه می‌ کنند. پزشک در این فرایند با برطرف کردن انحراف تیغه بینی ، اقدام به اصلاح ظاهر بینی مطابق با سلیقه بیمار می‌ کند.

روش های تشخیص انحراف بینی :

پزشک می تواند در مواردی که میزان انحراف شدید باشد ، به کمک معاینه فیزیکی و بررسی سوراخ های داخلی بینی انحراف تیغه سپتوم بینی را تشخیص دهد. همچنین می توان از عکس های سی تی اسکن و آندوسکوپی سینوس و بینی برای تشخیص دقیق تر انحراف کمک گرفت.

آیا جراحی سپتوپلاستی درد دارد ؟

این جراحی نیز همانند عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی انجام می شود. از آنجایی هدف اصلی این جراحی تنها اصلاح تیغه سپتوم بینی است ، اگر این جراحی همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام نشده باشد ، هیچ تغییری در استخوان و سایر بافت های بینی ایجاد نخواهد شد. به همین علت میزان درد و ناراحتی ناشی از این جراحی خفیف بوده که با مصرف دارو و مسکن قابل کنترل کردن است.

چه افرادی واجد شرایط می باشند؟

در این پروسه ، داوطلبان می بایست بالای 15 سال (در مواردی که فرد نمی تواند به خوبی نفس بکشد ، سنین پایین تر از 15 سال نیز با تجویز پزشک این پروسیجر را می توانند انجام دهند) و علائمی مانند خشکی دهان ، درد صورت ، سینوزیت مزمن و غیره را داشته باشند.

هزینه جراحی سپتوپلاستی

هزینه این فرایند در جلسه مشاوره ، بعد از مشورت بیمار با دکتر شادی جوادی و معاینه فیزیکی بینی توسط متخصص تعیین می ‌شود. از این رو باید گفت که مبلغی واحد برای تغییر و اصلاح تمام بینی های کج مشخص نیست. بدیهی است که هزینه نهایی برای هر فردی به میزان ایرادات هر بینی ، روش جراحی ، تبحر متخصص ، هزینه دکتر بیهوشی ، کلینیک ، موقعیت جغرافیایی مطب ، هزینه داروها ، آزمایشات و مواردی دیگر برآورد می شود.

سپتوپلاستی

 

آیا با سپتوپلاستی می ‌توان از قوز بینی راحت شد؟

قوز بینی در اثر موارد گوناگونی مانند ضربه ، نقص مادرزادی و یا غیره ایجاد می شود. این فرایند درمانی بوده و بیشتر در جهت اصلاح تنفس و کجی داخل بینی انجام می شود اما در بعضی مواقع قوز نیز برطرف می شود ، اما دقت داشته باشید که هدف از انجام سپتوپلاستی زیبایی نیست و بیمار نباید توقع تغییر در ظاهر بینی و زیبایی بیشتر آن را داشته باشد.

آیا رفع کجی بینی باعث تغییر صدا می‌ شود؟

اشخاصی که جراحی سپتوپلاستی انجام می دهند ، بعد از عمل صداهایشان واضح ‌تر نیز می‌ شود. زیرا بعد از عمل ، هنگام تنفس حجم هوای بیشتری از بینی آن ها عبور می‌ کند.

آیا سپتوپلاستی تحت پوشش بیمه قرار می ‌گیرد؟

در صورتی که این عمل ، تنها در جهت برطرف شدن مشکلات پزشکی و حفظ سلامتی بیمار انجام شود ، شرکت های بیمه آن را پوشش می دهند اما اگر بهبود ظاهر بینی نیز در آن دخیل شود ، بیمه پرداخت آن را تقبل نمی کند

دوره ریکاوری سپتوپلاستی در رشت

جراحی انحراف بینی معمولا به صورت سرپایی به انجام می رسد ، مگر اینکه عوارض جانبی شدیدی رخ داده باشند. این به این معنی است که می توانید بدون هیچ مشکلی همان روز عمل به خانه بازگردید. در این زمان بینی متورم و دردناک خواهد بود و درون آن نیز تامپون قرار گرفته است تا خروج خون و ترشحات کنترل شود. این تامپون ها چند روز بعد از عمل به تشخیص بهترین جراح انحراف بینی در رشت بیرون آورده خواهند شد. در صورت نیاز ، پزشک برای بیمار خود داروی مسکن نیز تجویز خواهد کرد.

همچنین از متقاضی درخواست می شود تا از مصرف داروهایی مثل آسپرین ، ایبوبروفن و دیگر داروهایی که خون را رقیق می کند دوری نماید. این امر ریسک بروز خونریزی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

همچنین باید تا چند هفته بعد از عمل انحراف بینی در رشت فعالیت های خود را محدود کنید تا تورم بیشتر نشود و بهبودی نیز با سرعت و سهولت بیشتری طی شود. این امر شامل فعالیت های خیلی شدید مثل دویدن ، وزنه برداری و انجام ورزش های تماسی می شود. این ورزش ها می توانند فشار خون را بالا ببرند و منجر به خونریزی شوند ؛ علاوه بر آن در صورت برخورد با دیگر بازیکان امکان آسیب دیدن بینی وجود دارد.

عوارض جراحی سپتوپلاستی

در واقع باید گفت که بعد از هر جراحی ، بیمار به عوارضی طبیعی و کوتاه مدت تا زمان بهبود دچار می شود که سپتوپلاستی نیز عاری از این مشکلات نیست. این عوارض عبارتند از : خونریزی قابل کنترل ، بر جای ماندن مقداری اثر از بخیه جراحی تا پس از دوره ریکاوری ، درد ، ورم و کبودی که تمام این موارد طبیعی است و به مرور رفع می شوند. حتی بعضی افراد با کاهش حس بویایی تا مدتی مواجه می شوند که جای نگرانی نیست.

تشخیص انحراف سپتوم

برای تشخیص انحراف سپتوم در بینی نیاز به معاینه داخل بینی توسط دکتر بینی  و در صورت لزوم انجام سی تی اسکن با تجویز بهترین جراح سپتوپلاستی در رشت می باشد.

روند سپتوپلاستی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مورد نیاز در انجام سپتوپلاستی با توجه به گستردگی مشکلات و درمان آن ها ، بسیار متغیر می باشد. در برخی مواقع ، قسمت هایی از غضروف و استخوان حذف و به طور مجدد شکل داده می شود تا در موقعیت جدید و مناسب قرار گیرد. غشای مخاطی نیز بعد از انجام اصلاحات ، مجدداً به موقعیت پیشین خود بازگردانده می شود. اجرای این روند حدوداً 30 الی 90 دقیقه طول می کشد.

آیا سپتوپلاستی الزامی است؟

جراحی انحراف تیغه میانی بینی یکی از راه های درمان سپتوم کج می باشد که موجب دشوار شدن تنفس از راه بینی و اجباری شدن تنفس از راه دهان فرد می شود. تنفس از راه دهان با عوارضی همچون خشک شدن دهان روبرو است. تصمیم گیری در خصوص جراحی انحراف بینی نیز با هدف قرار دادن سپتوم کج بر جای اصلی خود می باشد که تصمیم گیری برای انجام آن به عهده خود بیمار می باشد. در طول شب مشکل ناتوانی تنفس از راه بینی ، شدت یافته و سبب اختلال در خواب می شود. این تکینک گاهی همراه با برداشتن تومورهای بینی و عمل سینوس می باشد. با توجه به اینکه عمل سپتوم انحراف دار ، خود سبب تغییر شکل در بینی نمی شود ، اغلب با تغییر در ظاهر بینی یعنی سپتورینوپلاستی ترکیب می شود.

آیا عمل انحراف بینی شامل بیمه می شود؟

به طور کلی ، جراحی انحراف تیغه بینی با هدف عملکردی و درمان مشکلات تنفسی روبرو می باشد و شامل بیمه می شود. اما در صورتی که همین پروسیجر با زیبایی همراه باشد به هیچ عنوان تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نمی گیرد. از این رو بهتر است قبل از انجام این فرایند درمانی و اطلاع از روند پرداخت شرکت های بیمه با پزشک و شرکت بیمه مشورت کنید.

نکاتی برای بهبود بهتر بعد از سپتوپلاستی در رشت

 • شب ها هنگام خواب در موقعیتی قرار گیرید که سر نسبت به بدن بالاتر باشد. این اقدام نه تنها تورم را کاهش می دهد بلکه از بروز ورم بیشتر جلوگیری می نماید.
 • سعی کنید تا چند روز فین نکنید ، این امر به ساختار بینی فشار وارد می کند
 • پانسمان و زخم ها را خشک نگه دارید ؛ خیس شدن آن ها امکان ابتلا به عفونت را بالا می برد
 • در هنگام تعویض لباس پیراهن را روی سر خود نکشید ، در کل سعی کنید از لباس های دکمه دار بهره بگیرید.
 • دست نزدن به اطراف بینی و همچنین عدم فعالیت‌های فیزیکی شدید ، از اصلی ترین دستورالعمل‌های پس از هر جراحی سپتوپلاستی می باشد.
 • افزایش فشار خون در دوران بعد از سپتوپلاستی بسیار مضر است ، زیرا  اغلب سبب خونریزی از ناحیه عمل می شود ، به همین جهت هرگونه فعالیت و ورزش هوازی ، باعث افزایش ضربان قلب می ‌شود.
 • پس از انجام این فرایند درمانی در بینی ، ممکن است تنفس عادی تا مدتی برای بیمار مشکل باشد که بایستی داوطلب ، صبر و حوصله کافی برای رفع آن را داشته باشد.
 • نتیجه سپتوپلاستی ، ممکن است پس از یکسال به طور کامل مشاهده شود بنابراین لازم است فرد صبور باشد و عجله ای برای عمل ترمیمی نداشته باشد.
 • از انجام کارهایی که توسط آن ها سر پایین خم می شود جلوگیری کنید. سعی کنید فعالیت های روزانه تان را به آهستگی و با احتیاط کامل انجام دهید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین جدا خووداری کنید.
 • از عینک زدن تا هفته های نخست بعد از جراحی سپتوپلاستی پرهیز کنید.