جراحی چال گونه (دیمپل پلاستی) یک عمل جراحی نسبتاً تهاجمی است که طی آن ، پزشک زیبایی بر روی گونه چال هایی ایجاد می کند که بسیار طبیعی به نظر می رسند. در مقایسه با دیگر جراحی های پلاستیک مربوط به صورت این جراحی نسبتاً پروسه آسان تر و راحت تری دارد که در مطب پزشک ، تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد. اگر شما نیز قصد انجام این پروسه زیبایی را دارید ، جهت کسب اطلاعات بیشتر به این مطلب از دکتر شادی جوادی توجه فرمایید. این نوع جراحی کاملاً انتخابی و به تمایل فرد بستگی دارد و به منظور درمان مریضی انجام نمی شود.

 

چال گونه - دکتر شادی جوادی

 

از مزایای جراحی چـال گونه می توان به بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش رضایت نفس ناشی شده از ظاهر جدید پس از عمل ، اشاره کرد. طبق بعضی از فرهنگ ها ، چال گونه نشانه زیبایی ، موفقیت و حتی خوش اقبالی است. با توجه به این ویژگی ها ، در چند سال اخیر شمار جراحی های چال گونه بسیار افزایش یافته است.

پروسه آماده سازی چـال گونه

زمانی که تصمیم شما برای جراحی چال گونه قطعی شد ، در وهله اول باید یک جراح متخصص را انتخاب کنید.برخی از متخصصان پوست در انجام این جراحی نیز مهارت دارند ؛ اما بهتر است که با یک جراح پلاستیک صورت مشورت کنید. در جلسه مشاوره پزشک به توضیح پروسه عمل می پردازد و اگر گزینه مناسبی برای این نوع جراحی باشید به شما این نکته را خواهد گفت. لازم به ذکر است که در در همان جلسه با مشورت پزشک ، محل چال را بر روی صورت و گونه خود مشخص می کنید.

پروسه جراحی چـال گونه

این عمل ، جراحی سرپایی محسوب می شود و بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. مدت زمان فرایند جراحی چال گونه خیلی طولانی نیست. این پروسه معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. اما مراحل آماده سازی و ریکاوری آن به زمان بیشتری نیاز دارد. پس از پایان پروسه کبودی خفیفی و کمی درد ممکن است احساس کنید ، اما این علائم موقت هستند و می توانید با استفاده از کمپرس یخ آن را التیام بخشید.

چال گونه - دکتر شادی جوادی

ریکاوری جراحی چـال گونه

  • بلافاصله پس از جراحی ، چال های گونه قابل رویت هستند ؛ اگرچه نتیجه نهایی معمولاً دو ماه بعد از عمل مشخص می شود.
  • در این جراحی نیازی به کشیدن بخیه ها نیست و به صورت خود به خود جذب می شوند.
  • پس از یک یا دو هفته پزشک یک نوبت تکمیلی برای شما تعیین می کند تا از روند بهبودی شما اطمینان حاصل کند.
  • به دلیل وجود بخیه بر روی گونه خود به مدت پنج روز پس از جراحی باید غذاهای مایع مصرف کنید.
  • برای مصرف نوشیدنی بهتر است از نی استفاده نکنید.
  • در دوره ریکاوری محدودیتی برای انجام کار های روزانه نیست. اما بهتر است برای یک الی دو هفته از انجام فعالیت های پر جنب و جوش بپرهیزید.

کاندید مناسب برای جراحی چال گونه

کاندید و گزینه مناسب برای این جراحی می تواند هر شخصی که از سلامت کاملی برخوردار است و تمایل به داشتن چال گونه دارد ، باشد. جراح زیبایی سوابق پزشکی شما را بررسی می کند که آمادگی شما را برای این پروسه برآورد کند.

عوارض احتمالی عمل چـال گونه

عوارض ناشی از جراحی چال گونه بسیار به ندرت رخ می دهند. با دنبال کردن دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک متخصص می توان از رخ دادن آن ها جلوگیری کرد. عفونت ، جراحت و قرمزی از جمله عوارض احتمالی هستند.

چال خنده چیست و چه فایده ای دارد ؟

احتمالا شما هم در بین دوستان و اقوام افرادی را دیده اید که در هنگام خندیدن و یا حرف زدن ، حفره ای کوچک در کنار لپشان ایجاد می شود ، به این حفره چال خنده و یا چال گونه گفته می شود. چال گونه در واقع یک نقص مادرزادی است اما امروزه به عنوان یک عامل زیبایی شناخته می شود ؛ زیرا موجب دلنشین و جذاب تر شدن لبخند می شود.

عمل چال گونه نیاز به بیهوشی دارد و یا با بی حسی موضعی انجام می شود ؟

عمل چال گونه از عمل های سبک و سرپایی به شمار می آید. انجام این عمل نیازی به داروی بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می شود.

چال گونه چگونه ایجاد می شود ؟

ابتدا لازم است جراح ناحیه مورد نظر را تا شعاع مناسبی بی حس کند و سپس از بی حس شدن این منطقه مطمئن شود. بعد از آن نقطه متقارن با محلی که در نظر گرفته شده است از قسمت داخل دهان حدود 2 الی 3 سانتی متر برش خورده و مانند بیوپسی که در نمونه برداری مورد استفاده قرار می گیرد ، چربی و عضلات این قسمت تخلیه می شود که در نتیجه این عمل یک چال ایجاد می شود. در نهایت در محل برش ایجاد شده ، بخیه زده می شود. بعد از جراحی ، بخیه روی صورت شما دیده نمی شود. معمولا این جراحی در مدت نیم ساعت تا 1 ساعت انجام می شود.

کاشت چال گونه برای آقایان هم مناسب است ؟

هر چند که بیشتر خانم ها برای کاشت چال گونه مراجعه می کنند ، اما محدودیتی از نظر پزشکی برای ایجاد چال گونه آقایان وجود ندارد.

میزان موفقیت عمل چال خنده چقدر است ؟

معمولا تمامی بیمارانی که توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل را جدی می گیرند ، نتیجه موفقیت آمیز و مثبتی را از این عمل دریافت می کنند.