جراحی بینی استخوانی از طریق تکنیک رینوپلاستی بسته یا باز انجام می شود. دستاورد جراحی بینی انتخاب شده به سبب شناسی مشکلات بینی و مانورهای رینوپلاستی تلفیق شده در روند وابسته است. از ویژگی های بارز بینی استخوانی قوز واقع بر روی پل بینی و پوست نازک آن می باشد.

جراحی بینی استخوانی

قوز بینی ، غضروف و استخوان نامنظم روی بینی است که باعث بهم خوردن شیب صاف پل بینی تا نوک آن می شود. قوز بینی برخلاف سپتوم کج تاثیر منفی بر روی تنفس بر جای نمی گذارد. قوز بینی در نیمرخ فرد چشمگیر تر بوده و از بخش فوقانی بینی نزدیک به چشم ها آغاز شده و قبل از نوک بینی خاتمه می یابد. بیشتر بیماران دارای قوز بینی خواهان داشتن پل بینی صاف و یکدست هستند.

چه کسانی داوطلب ایده آل جراحی بینی استخوانی می باشند؟

بهترین داوطلبین افرادی هستند که پوست بینی آن ها انعطاف پذیر و چندان ضخیم نبوده و از قابلیت جمع شدن متناسب با بینی به تازگی کوچک شده برخوردار باشد. کاندیدای مناسب این جراحی باید دارای انگیزه بالا و انتظارات منطقی باشد. در رینوپلاستی بینی استخوانی علاوه بر درمان قوز بینی که مهمترین جنبه زیباشناختی این روند است، روندهایی برای درمان انحراف، بزرگ یا کوچک بودن بیش از حد، پهن بودن یا دراز بودن بینی نیز اجرا می شود. در بیشتر موارد بهره گیری از رینوپلاستی باز ، از اولویت بیشتری برخوردار است.

گزینه های جراحی بینی استخوانی

قوز بینی که اغلب یک ویژگی وراثتی محسوب می شود، دارای ساختار غضروفی است. در روند رینوپلاستی این غضروف تراش داده می شود. اگر استخوان بینی در فاصله بین دو چشم فرو رفته باشد، جراح بینی از پیوند غضروف کوچک برای تنظیم برجستگی بینی بین دو چشم استفاده می کند. هدف از این دستاوردها اصلاح نیمرخ بیمار است. در صورت کج بودن سپتوم جراح با کاهش برخی بخش های اضافی داخلی به منظور دستیابی به تنفس بهتر، صاف کردن بینی را توصیه می کند. وقتی بینی تراش داده شد و به شکل مطلوب درآمد، پوست بینی در موقعیت اولیه قرار داده شده و برش ها بسته می شوند.

جراحی بینی استخوانی

برداشتن قوز بینی بدون جراحی

رینوپلاستی بدون جراحی که رینوپلاستی مایع نیز نامیده می شود نتایجی را خلق می کند که می تواند بین 6 ماه تا 2 سال ماندگار باشد. این روند به بی حسی موضعی نیاز داشته و ظرف نیم ساعت تکمیل می شود. جراح با استفاده از فیلرهای پوستی ناحیه ای از اطراف بینی را که قوز بینی در آنجا آغاز می شود، پر می کند. این باعث صاف تر شدن نیمرخ پل بینی می شود.

چه مدل هایی در جراحی بینی استخوانی قابل اجرا است؟

مدل جراحی بینی فانتزی یک روند جراحی زیبایی محبوب در میان خانم ها است که نویدبخش تغییر شکل بینی و تبدیل آن به بینی شبیه به عروسک زیبای باربی می باشد.

  • این تکنیک جراحی به دلیل فاکتورهای زیر متفاوت با بقیه روندهای رینوپلاستی است:

دستیابی به یک خط بینی بی عیب و نقص از طریق ایمپلنت – ایمپلنت های مصنوعی از قبیل سیلیکون یا گورتکس برای کمک به بالا بردن پل بینی مورد استفاده قرار می گیرند. در تکنیک جراحی بینی نیمه فانتزی که نوعی روند در حد فاصل رینوپلاستی بینی طبیعی و رینوپلاستی بینی فانتزی می باشد، غضروف خودی از قبیل غضروف گوش یا سپتوم بینی برای ایجاد یک تیزی طبیعی در نوک بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه نهایی این روند، خلق یک شیب طبیعی در بینی با یک نوک بینی اندکی رو به بالا می باشد که برجستگی آن در سطح مطلوبی خلق شده است. یکی دیگر از مدل های قابل اجرا در رینوپلاستی بینی استخوانی ، جراحی بینی طبیعی می باشد. یکی از ویژگی های کلیدی که برای خلق بینی طبیعی در رینوپلاستی باید روی آن تمرکز شود، ایجاد شکل ظاهری طبیعی و حفظ هارمونی صورت و بینی است، آنگونه که احساس شود فرد از همان بدو تولد صاحب چنین بینی بوده است.

چگونه باید برای رینوپلاستی آماده شویم ؟

توصیه می شود که حداقل یکماه قبل از جراحی به منظور توقف رقیق شدن خون که می تواند در طول جراحی و روند بهبود مشکل آفرین باشد، سیگار کشیدن را ترک کنید. توقف مصرف برخی داروها و مکمل های خاص نیز بنا به دلایل فوق الذکر الزامی می باشد.

جراحی بینی استخوانی

فرایند ریکاوری به چه شکل است؟

به مدت هفت روز بعد از روند، به منظور اطمینان از شکل گیری صحیح بینی جدید و دست نخورده ماندن آن، از اسپلینت بینی استفاده می شود. پس از سپری شدن هفت روز اسپلینت برداشته می شود ولی شما باید همچنان مراقب بینی تان باشید. تورم بینی ظرف چهار هفته فروکش می کند، ولی شما برای مشاهده نتیجه نهایی جراحی بینی باید تا یک سال دست نگه دارید.

تفاوت بینی استخوانی و بینی گوشتی

ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند در صورتی که بینی قوز داشته باشد، بینی استخوانی است. در حالیکه ممکن است بینی که قوز دارد، پوست نوک بینی و پره های آن کیفیت خوبی نداشته باشد که در این صورت می توان گفت بینی گوشتی محسوب می شود. هم چنین در مواردی بینی هیچگونه قوزی ندارد و دارای پوستی نازک و خوب برای جراحی بینی می باشد که در اینصورت بینی را استخوانی می دانند. بنابراین می توان گفت ضخامت پوست در تعیین استخوانی و گوشتی بودن بینی نقش دارد. عموما بینی های گوشتی پوستی ضخیم همراه با غدد چربی فراوان دارند که در بینی های استخوانی دیده نمی شود در بینی های استخوانی اغلب پوست های نازک و خالی از غدد چربی دیده می شود. تاثیر پوست بینی در نتیجه جراحی زیبایی بینی تاثیر بالایی دارد. هرچه پوست بینی نازک و با کیفیت تر باشد، بیمار بعد از جراحی نتیجه بهتری می گیرد. به همین علت جراحی بینی استخوانی عموما با موفقیت بالایی همراه است.

بینی های استخوانی به دلیل داشتن پوستی نازک ، غضروف های مستحکم و استخوان های قوی می توانند اقدام به جراحی بینی به فرم های طبیعی ، فانتزی یا نیمه فانتزی مطابق با سلیقه خود نمایند. در حالیکه بینی های گوشتی به دلیل پوست ضخیم ، غضروف و استخوان های ضعیف معمولا نتیجه خوبی از عمل بینی فانتزی نمی گیرند. اما عمل بینی به صورت نیمه فانتزی و طبیعی در بینی های گوشتی در صورتی که توسط جراح متبحر و با سابقه انجام شود نتیجه مطلوبی خواهند گرفت.
برخی افراد ممکن است بینی استخوانی با نوک گوشتی داشته باشند ؛ بنابراین تشخیص نوع بینی در منزل برای آن ها دشوار باشد. بنابراین در صورتی که قصد جراحی بینی دارید می توانید به پزشک مراجعه نمایید. جراح با معاینه ساختار بینی شما نوع آن را تشخیص می دهد و شما را برای رسیدن به نتیجه مطلوب بعد از جراحی بینی راهنمایی می نماید.