عمل جراحی زیبایی گوش که اصطلاحا به آن اتوپلاستی می گویند با هدف برطرف کردن نقایص ظاهری گوش ها انجام می شود. این ایرادات می توانند شامل موقعیت نامناسب گوش ، اندازه نامناسب گوش ، عدم تقارن گوش ها با یکدیگر و عدم تناسب گوش با دیگر اجزای بدن باشد. نتیجه این عمل ، زیبایی بخشیدن به گوش و در نتیجه بالا بردن میزان اعتماد به نفس در فرد می باشد. دکتر شادی جوادی جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی در شیراز است ، که انواع خدمات زیبایی و درمانی را ارائه می نماید.

جراحی زیبایی گوش

دلایل انجام عمل جراحی اتوپلاستی

مهم ترین دلایلی که فرد را برای انجام عمل زیبایی گوش تشویق می کند عبارتند از:

 • کاهش سایز لاله گوش: در مواردی که گوش ها اندازه بزرگتری نسبت به سر داشته باشند.
 • انجام بازسازی بر روی گوش ها: در گوش هایی که بر اثر سانحه دچار ایراد شده اند.
 • عمل ترمیم گوش: عدم تقارن در اندازه دو گوش با یکدیگر
 • ایرادات مادر زادی گوش ها

مهمترین عیب های مادرزادی در گوش ها شامل موارد زیر است:

 • ماکروتیا: عدم تناسب میان گوش ها و چهره به دلیل بزرگ بودن گوش ها
 • میکروتیا: عدم رشد کافی گوش ها و کوچک ماندن آن ها
 • استال گوش: پیچ خوردگی و تا خوردگی غیر طبیعی گوش ها
 • آویزان بودن گوش: انحنای گوش ها به درون
 • کوسمال بودن گوش: نام رایج آن ها گوش های به فرم علامت سوال می باشد. وجود فاصله میان لاله ی گوش و جمجمه و انحنای گوش به بیرون می باشد.

اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

با توجه به سن و وضعیت سلامتی بیمار بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد. جراح ابتدا به کمک برشی کوچک در پشت یا داخل گوش ، پوست و چربی های اضافه را بر می دارد و در نهایت پس از تغییر شکل غضروف گوش ، در محل شکاف از بخیه استفاده می کند.

جراحی زیبایی گوش چه مدت طول می کشد؟

این عمل معمولاً حدود دو ساعت زمان می برد. البته میزان اصلاحاتی که بر روی گوش ها صورت می پذیرد می تواند این زمان تقریبی را تغییر دهد. در صورتی که در حین عمل نیاز به برداشت غضروف از دنده وجود داشته باشد ، زمان جراحی تغییر می یابد.

مزایای عمل زیبایی اتوپلاستی

مهمترین مزیتی که این عمل برای فرد دارد ، بهبود اعتماد به نفس اوست. زیرا این عمل ایرادات ظاهری گوش را برطرف می کند و این عامل میزان رضایت فرد از زیبایی خود را افزایش می دهد. علاوه بر زیبایی ، مزایای دیگری نیز دارد. وجود غضروف و چربی های اضافی در گوش ممکن است شنوایی فرد را کاهش دهند. جراح با انجام اتوپلاستی این قسمت های اضافی را خارج کرده و سبب بهبود شنوایی فرد می شود. مزیت دیگر این عمل زیبایی آنست که تقریبا در همه سنین از کودکی تا بزرگسالی قابل انجام می باشد.

جراحی زیبایی گوش

قبل از جراحی زیبایی گوش چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

 1. در گام اول برای حصول نتیجه مطلوب بهترین جراح گوش را انتخاب کنید.
 2. آزمایشاتی را که جراح تجویز می کند انجام دهید و در روز عمل همراه خود داشته باشید.
 3. در صورتی که دارای بیماری های خاص هستید ، قبل از جراحی حتما به جراح اطلاع دهید.
 4. حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.
 5. دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضد التهاب که موجب خونریزی در هنگام عمل می شوند ، پرهیز کنید.
 6. بهتر است قبل از مراجعه برای جراحی به حمام بروید. زیرا بعد از عمل حداقل 4 روز نمی توانید سر خود را خیس کنید.
 7. حداقل به مدت 6 تا 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • چند روز بعد از عمل جراحی پانسمان ها توسط دکتر باز می شوند. اما تا 6 هفته بعد از عمل در هنگام استراحت گوش های خود را به کمک بانداژ یا پانسمان بپوشانید تا با رختخواب اصطکاک نداشته باشند.
 • خوابیدن به پشت بهترین وضعیت برای استراحت است. به کمک چند بالشت در هنگام استراحت سر را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید.
 • تا یک هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • تا مدتی پس از عمل فین نکنید و هنگام عطسه برای جلوگیری از فشار به گوش ها ، دهان خود را کاملا باز بگذارید.
 • بعد از گذشت یک هفته از جراحی برای معاینه بعد از عمل به جراح خود مراجعه کنید.

نتایج حاصل از جراحی اتوپلاستی

دوره نقاهت پس از عمل جراحی در بیشتر افراد حدود 6 هفته به طول می انجامد. پس از این مدت و از بین رفتن کبودی و ورم های ناشی از جراحی می توان نتیجه عمل را مشاهده کرد. نتایج اتوپلاستی تا پایان عمر می ماند. اگر حادثه ای برای شما اتفاق بیفتد ممکن است روی نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.

عمل جراحی زیبایی گوش چه پیامد هایی دارد؟

جراحی زیبایی گوش همانند دیگر عمل های جراحی ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. مهم ترین عوارض بعد از جراحی عبارتند از:

 • خونریزی از گوش یا ایجاد لخته خون
 • عفونت در ناحیه پوست یا غضروف گوش ها
 • عدم بهبود زخم و برجای ماندن جای زخم
 • کاهش اندازه در کانال گوش خارجی و کاهش شنوایی

رضایت بخش نبودن عمل

در صورتی که جراحی برای تغییر ظاهر گوش به دلیل جراحی تومور باشد ، ممکن است در مواردی برای تکمیل درمان نیاز به شیمی درمانی (دارو درمانی) و پرتو درمانی باشد.

هزینه جراحی اتوپلاستی چقدر است؟

جراحی زیبایی گوش نسبت به دیگر عمل های جراحی زیبایی ، مقرون به صرفه تر است. هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل میزان مشکلات بیمار است که به دلیل آن اقدام به مراجعه به جراح می کند. از عوامل دیگر در تعیین هزینه این عمل ، میزان مهارت و تجربه جراح زیبایی ، هزینه های بیمارستان ، هزینه های بعد از جراحی و غیره را می توان نام برد. در صورتی که جراحی زیبایی با هدف برطرف کردن نقص های مادرزادی یا مشکلات شنوایی گوش انجام شود ، در بعضی موارد بیمه هزینه جراحی را تقبل می کند. در خصوص تعیین هزینه جراحی ، حتما با جراح خود مشورت نمایید.

جراحی زیبایی گوش

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی زیبایی گوش روشی کاملا منحصر به فرد می باشد و با مشاوره با جراحان زیبایی می توانید بهترین نتیجه را از این عمل کسب کنید. عمل جراحی گوش برای کودکانی مناسب می باشد که :

 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند و به بیماری های مزمن گوش و یا عفونت دچار نشده باشند. در این حالت ابتدا لازم است نسبت به درمان عفونت گوش اقدام نمایید.
 • بهتر است بعد از 5 سالگی زمانی که غضروف های گوش به مقاومت لازم برای اصلاح رسیده باشد ، اقدام به جراحی نمایید.
 • کودک توانایی همکاری کردن و پیروی از دستورات پزشک را داشته باشد.
 • کودک قادر به بیان احساساتش باشد تا بعد از جراحی بتواند در مورد دردهای خود یا سایر احساساتش صحبت کند.

عمل جراحی گوش در افراد بزرگسال در شرایطی مناسب است که :

 • افراد به بیماری خاصی مبتلا نباشند. برخی بیماری ها ممکن است موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و در روند بهبودی اختلال ایجاد نماید.
 • عدم مصرف سیگار و سایر دخانیات
 • دارای هدف مثبت و واقع گرایانه از عمل جراحی گوش

اتوپلاستی ترمیمی و یا جراحی گوش بیرون زده

معمولا جراحی ترمیمی گوش در افراد بزرگسال با بی حسی موضعی همراه با داروی آرام بخش انجام می شود. سپس برای شروع عمل یک برش در پشت گوش ایجاد می شود تا بتوان به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرد. در ادامه پوست های اضافی برداشته می شود و در غضروف های تغییر شکل ایجاد خواهد شد. در پایان در شرایطی که لازم باشد گوش به سمت سر نزدیک می شود و با بخیه برش ها بسته می شوند. این عمل معمولا بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد. امروزه تکنیک های مختلفی برای ترمیم و و بازسازی گوش ارائه شده است. جراح با توجه به نوع گوش فرد و اصلاحاتی که گوش بیمار نیاز دارد ، روش مناسبی را برای جراحی انتخاب می کند.

نکته پایانی

عمل زیبایی گوش یکی از صدها عمل جراحی زیبایی است که در ایران و جهان انجام می شود. این جراحی مانند دیگر جراحی ها ممکن است با کمی ریسک همراه باشد. هر چقدر بیمار مراقبت های پس از جراحی را بیشتر مراعات کند ، می تواند انتظار نتیجه بهتری از جراحی داشته باشد. انتخاب جراح ماهر و متخصص نیز عامل دیگری در کاهش ریسک جراحی می باشد.