عمل جراحی زیبایی گوش که اصطلاحا به آن اتوپلاستی می گویند با هدف برطرف کردن نقایص ظاهری گوش ها انجام می شود. این ایرادات می توانند شامل موقعیت نامناسب گوش ، اندازه نامناسب گوش ، عدم تقارن گوش ها با یکدیگر و عدم تناسب گوش با دیگر اجزای بدن باشد. نتیجه این عمل ، زیبایی بخشیدن به گوش و در نتیجه بالا بردن میزان اعتماد به نفس در فرد می باشد. دکتر شادی جوادی بهترین جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی در رشت است ، که انواع خدمات زیبایی و درمانی را ارائه می نماید.

 

جراحی زیبایی گوش - دکتر شادی جوادی

دلایل انجام عمل جراحی اتوپلاستی

مهم ترین دلایلی که فرد را برای انجام عمل زیبایی گوش در رشت تشویق می کند عبارتند از :

 • کاهش سایز لاله گوش : در مواردی که گوش ها اندازه بزرگتری نسبت به سر داشته باشند.
 • انجام بازسازی بر روی گوش ها : در گوش هایی که بر اثر سانحه دچار ایراد شده اند.
 • عمل ترمیم گوش : عدم تقارن در اندازه دو گوش با یکدیگر
 • ایرادات مادر زادی گوش ها

مهمترین عیب های مادرزادی در گوش ها شامل موارد زیر است :

 • ماکروتیا : عدم تناسب میان گوش ها و چهره به دلیل بزرگ بودن گوش ها
 • میکروتیا : عدم رشد کافی گوش ها و کوچک ماندن آن ها
 • استال گوش : پیچ خوردگی و تا خوردگی غیر طبیعی گوش ها
 • آویزان بودن گوش : انحنای گوش ها به درون
 • کوسمال بودن گوش : نام رایج آن ها گوش های به فرم علامت سوال می باشد. وجود فاصله میان لاله ی گوش و جمجمه و انحنای گوش به بیرون می باشد.

تمایل بیمار برای انجام جراحی زیبایی گوش

دغدغه بعضی از والدین ، برای انجام اتوپلاستی به این جهت است که فرزندشان مورد تمسخر اطرافیان قرار نگیرند. از این رو زمانی که کودکان خود را برای عمل زیبایی گوش می ‌آورند ، این افراد در واقع داوطلب این پروسیجر نیستند و نمی‌ خواهند تحت جراحی زیبایی قرار گیرند. حتی ممکن است گوش‌هایش را همان گونه که هست دوست داشته باشند. در این صورت ، مجبور کردن کودک به اعمال این فرایند زیبایی ایده آل نیست و بهتر است کودکان ، در زمان مشاوره با پزشک این نارضایتی را ابراز کنند. حتی این موضوع در مورد بزرگسال نیز حائز اهمیت است و ناگفته نماند که میل به اتوپلاستی اصلاحی ، می بایست طبق خواسته‌ های خود فرد باشد و نه همسر و یا والدین.

اتوپلاستی در کودکان چگونه انجام می شود ؟

این فرایند اصلاحی و زیبایی گوش در تمام کودکان به دلیل اضطراب و همچنین تحرک بالای آن ها با بیهوشی عمومی انجام می شود. به طوری که در بزرگسالان اغلب با حسی موضعی انجام می شود. از این رو باید گفت که با توجه به سن و وضعیت سلامتی بیمار بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد. جراح زیبایی گوش در رشت ، ابتدا به کمک برشی کوچک در پشت یا داخل گوش ، پوست و چربی های اضافه را بر می دارد و در نهایت پس از تغییر شکل غضروف گوش ، در محل شکاف از بخیه استفاده می کند.آپدیت

عمل زیبایی گوش چه مدت طول می کشد ؟

این عمل معمولاً حدود دو ساعت زمان می برد. البته میزان اصلاحاتی که بر روی گوش ها صورت می پذیرد می تواند این زمان تقریبی را تغییر دهد. در صورتی که در حین جراحی زیبایی گوش در رشت ، نیاز به برداشت غضروف از دنده وجود داشته باشد ، زمان جراحی تغییر می یابد.

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش در بزرگسالان چگونه است ؟

اگر کنجکاو دانستن این موضوع هستید که جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود باید بدانید که آناتومی گوش هر شخص و نوع ناهنجاری هر یک با یکدیگر متفاوت بوده ، از همین رو نمی توان به طور دقیق فرآیند جراحی را در هر شخص مشخص کرد . با این حال مراحل انجام اتوپلاستی در چند مرحله خلاصه می شود که هر کدام را با یکدیگر بررسی می کنیم :

ایجاد شکاف هایی در پشت گوش : دفورمیتی غضروف های گوش از دلایل اصلی مراجعه کنندگان اتوپلاستی می باشد . پزشک نیز برای ایجاد ظاهر زیبا ، شکاف های غیر قابل دیدی را در پشت های فرد ایجاد کرده و با خم کردن غضروف ها ، چین طبیعی در ناحیه جلویی گوش ایجاد می کنند .

بخیه های اضافی در پشت گوش : در مواردی دیده شده است که پزشک برای قرار دادن گوش ها در موقعیت مناسب و چرخاندن آن ها به سمت عقب سر ، بخیه های اضافه تری را در پشت گوش ایجاد می کند .

جداسازی غضروف ها : از دیگر اقداماتی که پزشکان براساس نوع مشکل گوش از آن ها استفاده می کنند جداسازی بخشی از غضروف های گوش است تا شکلی عادی را به آن القا کند .

بستن برش ها : مرحله نهایی استفاده از بخیه های قابل جذب جهت بستن شکاف ها می باشد ؛ زیرا غضروف های اضافی از میان همین شکاف ها خارج شده و باید بسته شوند . حال با ایجاد یک چین عادی در آنتی هلیکس ، می توانید از ظاهر طبیعی این عضو از بدنتان لذت ببرید .
در انتها دانستن این نکته الزامی است که موارد گفته شده حالات کلی از فرایند این جراحی بوده و شما برای اطلاعات بیشتر باید از متخصص گوش و حلق و بینی مشورت گرفته و توصیه های ایشان را جدی بگیرید .

مزایای عمل زیبایی اتوپلاستی

مهمترین مزیتی که این عمل برای فرد دارد ، بهبود اعتماد به نفس اوست. زیرا این عمل ایرادات ظاهری گوش را برطرف می کند و این عامل میزان رضایت فرد از زیبایی خود را افزایش می دهد. علاوه بر زیبایی ، مزایای دیگری نیز دارد. وجود غضروف و چربی های اضافی در گوش ممکن است شنوایی فرد را کاهش دهند. جراح با انجام اتوپلاستی در رشت ، این قسمت های اضافی را خارج کرده و سبب بهبود شنوایی فرد می شود. مزیت دیگر این عمل زیبایی آنست که تقریبا در همه سنین از کودکی تا بزرگسالی قابل انجام می باشد.

 

جراحی زیبایی گوش - دکتر شادی جوادی

قبل از جراحی زیبایی گوش چه اقداماتی باید صورت بگیرد ؟

 1. در گام اول برای حصول نتیجه مطلوب بهترین جراح گوش رشت را انتخاب کنید.
 2. آزمایشاتی را که پزشک تجویز می کند انجام دهید و در روز عمل همراه خود داشته باشید.
 3. در صورتی که دارای بیماری های خاص هستید ، قبل از جراحی حتما به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی رشت ، اطلاع دهید.
 4. حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.
 5. دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضد التهاب که موجب خونریزی در هنگام عمل می شوند ، پرهیز کنید.
 6. بهتر است قبل از مراجعه برای جراحی به حمام بروید. زیرا بعد از عمل حداقل 4 روز نمی توانید سر خود را خیس کنید.
 7. حداقل به مدت 6 تا 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • چند روز بعد از عمل جراحی پانسمان ها توسط دکتر باز می شوند. اما تا 6 هفته بعد از عمل در هنگام استراحت گوش های خود را به کمک بانداژ یا پانسمان بپوشانید تا با رختخواب اصطکاک نداشته باشند.
 • خوابیدن به پشت بهترین وضعیت برای استراحت است. به کمک چند بالشت در هنگام استراحت سر را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید.
 • تا یک هفته بعد از عمل در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • تا مدتی پس از عمل فین نکنید و هنگام عطسه برای جلوگیری از فشار به گوش ها ، دهان خود را کاملا باز بگذارید.
 • بعد از گذشت یک هفته از جراحی برای معاینه بعد از عمل به جراح خود مراجعه کنید.

نتایج حاصل از عمل گوش

دوره نقاهت پس از عمل جراحی در بیشتر افراد حدود 6 هفته به طول می انجامد. پس از این مدت و از بین رفتن کبودی و ورم های ناشی از جراحی می توان نتیجه عمل را مشاهده کرد. نتایج جراحی زیبایی گوش در رشت تا پایان عمر می ماند. اگر حادثه ای برای شما اتفاق بیفتد ممکن است روی نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.

عمل زیبایی گوش چه پیامد هایی دارد ؟

جراحی زیبایی گوش همانند دیگر عمل های جراحی ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. مهم ترین عوارض بعد از جراحی عبارتند از:

 • خونریزی از گوش یا ایجاد لخته خون
 • عفونت در ناحیه پوست یا غضروف گوش ها
 • عدم بهبود زخم و برجای ماندن جای زخم
 • کاهش اندازه در کانال گوش خارجی و کاهش شنوایی

رضایت بخش نبودن عمل

در صورتی که جراحی برای تغییر ظاهر گوش به دلیل جراحی تومور باشد ، ممکن است در مواردی برای تکمیل درمان نیاز به شیمی درمانی (دارو درمانی) و پرتو درمانی باشد.

هزینه جراحی اتوپلاستی در رشت چقدر است؟

جراحی زیبایی گوش نسبت به دیگر عمل های جراحی زیبایی ، مقرون به صرفه تر است. هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل میزان مشکلات بیمار است که به دلیل آن اقدام به مراجعه به پزشک می کند. از عوامل دیگر در تعیین هزینه این عمل ، میزان مهارت و تجربه جراح زیبایی ، هزینه های بیمارستان ، هزینه های بعد از جراحی و غیره را می توان نام برد. در صورتی که جراحی زیبایی با هدف برطرف کردن نقص های مادرزادی یا مشکلات شنوایی گوش انجام شود ، در بعضی موارد بیمه هزینه جراحی را تقبل می کند. در خصوص تعیین هزینه جراحی ، حتما با جراح خود مشورت نمایید.

 

جراحی زیبایی گوش - دکتر شادی جوادی

 

چرا برخی مشکل انحراف سپتوم دارند ؟

افرادی که دارای انحراف غضروف سپتوم خود هستند به دلیل ضربه ، عارضه مادرزادی طی دوره کودکی ، تصادف و غیره ، با مشکل در تنفس خود مواجه هستند که به جراحی سپتوپلاستی نیاز دارند در برخی موارد نیز این عمل اورژانسی بوده و با بیهوشی و یا بی حسی انجام می شود. جراح سپتوپلاستی وضعیت بیمار و میزان انحراف را بسته به شرایط موجود ، بررسی می کند ودر نهایت جراحی را انجام می دهد. در اغلب مواردی که پزشک سپتوپلاستی با آن مواجه می شود ، فرد به انحراف غضروف سپتوم دچار شده و از روی علائمی در ظاهر بیمار یا انحراف قابل مشاهده ، نمایان است ، اما در موارد دیگر این انحراف آشکار نبوده و به مهارت و دقت پزشک برای تشخیص این ناراحتی نیاز است. طی جراحی سپتوپلاستی نیز، جراح در تمام بینی ها با عملی یکسان و مشابه روبرو نیست و در حین عمل با چالش های بسیاری مواجه است ، به همین جهت ، تلاش برای یافتن پزشکی با تجربه بالا برای رسیدن به نتیجه مثبت بسیار حائز اهمیت است.

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش در رشت

اتوپلاستی نیز همچون انواع دیگر جراحی ها ، طبق شرایط خاص خود انجام می شود. به همین جهت ، هر فردی ، قبل از انجام جراحی زیبایی گوش باید طی جلسه مشاوره با پزشک تحت معاینه و بررسی قرار گیرد. جراح نیز قبل از انجام این پروسه اصلاحی ، آزمایشات مورد نیاز را تجویز کرده تا در صورت لزوم اتوپلاستی را انجام دهد. عمل جراحی زیبایی گوش روشی کاملا منحصر به فرد می باشد و به همین جهت با مشاوره با جراحان زیبایی می توانید بهترین نتیجه را از این عمل کسب کنید. عمل جراحی گوش برای کودکانی مناسب می باشد که :

 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند و به بیماری های مزمن گوش و یا عفونت دچار نشده باشند. در این حالت ابتدا لازم است نسبت به درمان عفونت گوش اقدام نمایید.
 • بهتر است بعد از 5 سالگی زمانی که غضروف های گوش به مقاومت لازم برای اصلاح رسیده باشد ، اقدام به جراحی نمایید.
 • کودک توانایی همکاری کردن و پیروی از دستورات پزشک را داشته باشد.
 • کودک قادر به بیان احساساتش باشد تا بعد از جراحی بتواند در مورد دردهای خود یا سایر احساساتش صحبت کند.

از جمله نواقصی که برای رفع آن ها ، عمل زیبایی گوش انجام می شود شامل :

 • گوش هایی که بیش از حد از سر بیرون زده اند.
 • اندازه گوش ها بزرگتر و یا کوچکتر از حالت طبیعی باشد.
 • گوش ها در اثر حادثه ، ضربه و آسیب های مادرزادی یا بعد از آن ، شکل و فرمی غیرطبیعی داشته باشند.
 • متقاضیانی که از نتیجه جراحی گوش قبلی ، به نتیجه دلخواه نرسیده اند و تحت جراحی ترمیمی قرار می گیرند.

عمل جراحی گوش در افراد بزرگسال در شرایطی مناسب است که :

 • افراد به بیماری خاصی مبتلا نباشند. برخی بیماری ها ممکن است موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و در روند بهبودی اختلال ایجاد نماید.
 • عدم مصرف سیگار و سایر دخانیات
 • دارای هدف مثبت و واقع گرایانه از عمل گوش

اتوپلاستی ترمیمی و یا جراحی گوش بیرون زده

معمولا جراحی ترمیمی گوش در افراد بزرگسال با بی حسی موضعی همراه با داروی آرام بخش انجام می شود. سپس برای شروع عمل یک برش در پشت گوش ایجاد می شود تا بتوان به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرد. در ادامه پوست های اضافی برداشته می شود و در غضروف های تغییر شکل ایجاد خواهد شد. در پایان در شرایطی که لازم باشد گوش به سمت سر نزدیک می شود و با بخیه برش ها بسته می شوند. این عمل معمولا بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد. امروزه تکنیک های مختلفی برای ترمیم و و بازسازی گوش ارائه شده است. دکتر شادی جوادی ، متخصص گوش و حلق و بینی خوب در رشت ، با توجه به نوع گوش فرد و اصلاحاتی که گوش بیمار نیاز دارد ، روش مناسبی را برای جراحی انتخاب می کند.

فیلم جراحی گوش

 

عوارض اتوپلاستی

این پروسیجر نیز همچون عمل های دیگر ، می تواند خطراتی در پی داشته باشد که برخی با یک انتخاب نادرست از پزشک ایجاد می شود و موارد دیگر با رعایت نکردن مراقبت های بعد از اتوپلاستی که شامل : ایجاد جای زخم غیرطبیعی ، خونریزی ، پاره شدن بخیه ها و به دنبال آن بازگشت گوش به حالت قبلی است. در صورتی که یکی از این اتفاق ها بیفتد ، امکان دارد فرد به جراحی دیگری نیاز باشد. از این رو بهتر است پیش از جراحی ، با تحقیقات میدانی گسترده ، یک جراح حاذق را انتخاب نمایید و پس از عمل زیبایی گوش نیز ، مواظبت هایی را که دکتر با تجربه توصیه به انجام آن ها کرده را به طور دقیق انجام دهید تا از یک نتیجه مطلوب لذت ببرید.

اثرات جانبی پس از جراحی گوش

تمام جراحی هایی که در دسته بندی های زیبایی و درمانی متفاوت قرار دارند ، عوارضی را نیز با خود در پی دارند. برای کاهش خطر بروز آن ها ، قبل از انتخاب پزشک خود ، می بایست تحقیقات میدانی دقیق و کافی را انجام دهید تا ، جراحی حاذق بیابید که در این زمینه ، جراحی های موفق بسیاری را انجام داده باشد. به دلیل اینکه این فرایند زیبایی بر گوش خارجی صورت می گیرد ، احتمال بروز اختلال در شنوایی ، پس از این پروسه زیبایی وجود ندارد ، که این مورد پاسخ به نگرانی های افرادی است که می خواهند تحت عمل گوش قرار گیرند. از جمله عوارضی که بعد از این پروسیجر رخ می دهد عبارتند از :

اسکار : برش جراحی زیبایی گوش در پشت این عضو بسیار ظریف می باشد. از این رو وجود جای زخم در اشخاصی با پوستی مستعد دور از ذهن نیست.

نامتقارن شدن : در صورتی که جراح ، در زمینه اتوپلاستی ، تجربه ای کافی نداشته باشد ، خطاهایی همچون عدم قرینگی در فرد ایجاد می شود که در این صورت ، بیمار می بایست جراحی ترمیمی مجدد انجام دهد.

واکنش های آلرژیک : زودگذر بوده و به دلیل نوع چسب و یا وجود پانسمان در پوست شخص حساسیت ایجاد می کند.

خونریزی : این ترشحات خونابه مانند ، طبیعی بوده و تا زمان جوش خوردن زخم ها وجود دارد ، اما در صورتی که ادامه دار باشند می بایست به پزشک مراجعه کنید.

عفونت : دکتر شادی جوادی بهترین جراح گوش در رشت برای جلوگیری از این عارضه ، پس از پایان جراحی زیبایی گوش ، برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند که با مصرف به موقع و منظم آن ها ، دیگر نباید نگران ایجاد این اتفاق بود.

مدت زمانی که پس از سپتوپلاستی می بایست به پزشک مراجعه کرد

افراد بسیاری در عرض ۱ الی ۲ ماه پس از این فرایند به‌ طور کامل بهبود می‌ یابند. اما طی ۳ الی ۴ ماه بعد از سپتوپلاستی می بایست به پزشک مراجعه کرد تا وضعیت بیمار بررسی شود.

انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش

چنانچه قصد انجام اتوپلاستی را به دلایل زیبایی و یا عملکردی دارید ، می بایست در انتخاب جراح زیبایی با تجربه و ماهر ، دقت بالایی داشته باشید. برگزیدن پزشکی که دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک صورت و چندین سال سابقه موفقیت آمیز در زمینه جراحی با کیفیت است ، در اخذ یک نتیجه مطلوب بسیار حائز اهمیت است. یک متخصص متبحر ، دانش و علم کافی در زمینه آناتومی چهره و جراحی زیبایی گوش دارد. هنگامی که تصمیم خود را در انجام عمل زیبایی گوش می گیرید ، در این صورت باید اطمینان داشته باشید که پزشک برای انجام این فرایند زیبایی در گوش ، دارای تخصص و مهارت کافی است. از این رو با مشاهده گالری تصاویر قبل و بعد از عمل و دیدن نمونه کارهای حضوری متخصص در مطب و نیز میزان رضایت بیماران می توانید از یک انتخاب صحیح برخوردار شوید.

سوالات متداول در رابطه با جراحی زیبایی گوش

آیا بخیه های ناشی از از جراحی اتوپلاستی دیده می شود ؟

برش های جراحی در پشت چین گوش ایجاد می شوند. این ناحیه از آنجایی که پشت گوش ها قرار گرفته به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست. از طرفی برش های جراحی در نهایت ظرافت و دقت ایجاد می شوند از این رو بعد از مدتی کاملا محو خواهند شد ، با این حال اگر حساسیت خاصی در این رابطه دارید و نگران باقی ماندن جای اسکار جراحی هستید ، می توانید با مشورت پزشک کرم ترمیم کننده مناسبی را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید. همچنین پیشرفت لیزر در علم پزشکی نیز موجب شده است تا بتوانید آثار بخیه و جراحی را در بازه زمانی کوتاهی از بین ببرید.

آیا جراحی زیبایی گوش ، شنوایی را مختل می کند ؟

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که عمل اتوپلاستی در رشت ، هیچ گونه تاثیر بر روی شنوایی گوش ها ندارد ؛ چرا که هدف این جراحی بهبود مشکلات ظاهری گوش ها می باشد.

به کمک جراحی اتوپلاستی می توان گوش ها را بزرگتر و یا کوچکتر نمود ؟

بله ، یکی از اهداف این جراحی تغییر سایز و اندازه گوش ها می باشد. برخی افراد به صورت مادرزادی گوش های بسیار بزرگی دارند تا جایی که اندازه گوش ها با سایز سر در تناسب نیست و این موضوع در ظاهر کلی چهره تاثیر بسیاری دارد. از طرفی ممکن است رشد گوش ها در برخی افراد ، در سنین کودکی متوقف شود و این موضوع نیز موجب می شود تا گوش ها نسبت به اندازه سر بسیار کوچکتر باشند. خوشبختانه به کمک علم پزشکی و جراحی زیبایی گوش هر دو این مشکل ها قابل برطرف شدن هستند.

میزان موفقیت سپتوپلاستی چقدر است؟

وجود انسداد بینی ، در ۸۵ درصد متقاضیان سپتوپلاستی ، پس از این پروسیجر رفع می‌ شود و در نتیجه اشخاص می ‌توانند تنفسی  راحت تر داشته باشند.

آیا سپتورینوپلاستی از سپتوپلاستی بهتر است؟

جراحان اغلب در خصوص بیمارانی که قصد جراحی انحراف تیغه بینی خود را دارند ، سپتورینوپلاستی را توصیه می‌ کنند. پزشک در این فرایند با برطرف کردن انحراف تیغه بینی ، اقدام به اصلاح ظاهر بینی مطابق با سلیقه بیمار می‌ کند.

چه مدت بعد از جراحی گوش می توان باردار شد ؟

محدودیتی در بارداری بعد از عمل زیبایی گوش وجود ندارد ، اما بهتر است بعد از گذشت 3 الی 6 ماه برای بارداری اقدام شود تا بدن مجدد ریکاوری شده و به حالت طبیعی خود باز گردد.

عمل اتوپلاستی چه مدت طول می کشد؟

معمولا جراحی زیبایی گوش حدود 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

آیا عمل اتوپلاستی با درد همراه است؟

حس دردی بسیار ناچیز قسمتی از روند بهبودی بعد از عمل زیبایی گوش خواهد بود که با مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک می توان میزان آن را به صفر رساند.

نکته پایانی

عمل زیبایی گوش یکی از صدها عمل جراحی زیبایی است که در ایران و جهان انجام می شود. این جراحی مانند دیگر جراحی ها ممکن است با کمی ریسک همراه باشد. هر چقدر بیمار مراقبت های پس از جراحی را بیشتر مراعات کند ، می تواند انتظار نتیجه بهتری از جراحی داشته باشد. انتخاب جراح ماهر و متخصص نیز عامل دیگری در کاهش ریسک جراحی می باشد.