عمل جراحی زیبایی گوش که اصطلاحا به آن اتوپلاستی می گویند با هدف برطرف کردن نقایص ظاهری گوش ها انجام می شود. این ایرادات می توانند شامل موقعیت نامناسب گوش ، اندازه نامناسب گوش ، عدم تقارن گوش ها با یکدیگر و عدم تناسب گوش با دیگر اجزای بدن باشد. نتیجه این عمل ، زیبایی بخشیدن به گوش و در نتیجه بالا بردن میزان اعتماد به نفس در فرد می باشد. دکتر شادی جوادی بهترین جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی در شیراز است ، که انواع خدمات زیبایی و درمانی را ارائه می نماید.

 

جراحی زیبایی گوش - دکتر شادی جوادی

دلایل انجام عمل جراحی اتوپلاستی

مهم ترین دلایلی که فرد را برای انجام عمل زیبایی گوش در شیراز تشویق می کند عبارتند از :

 • کاهش سایز لاله گوش : در مواردی که گوش ها اندازه بزرگتری نسبت به سر داشته باشند.
 • انجام بازسازی بر روی گوش ها : در گوش هایی که بر اثر سانحه دچار ایراد شده اند.
 • عمل ترمیم گوش : عدم تقارن در اندازه دو گوش با یکدیگر
 • ایرادات مادر زادی گوش ها

مهمترین عیب های مادرزادی در گوش ها شامل موارد زیر است :

 • ماکروتیا : عدم تناسب میان گوش ها و چهره به دلیل بزرگ بودن گوش ها
 • میکروتیا : عدم رشد کافی گوش ها و کوچک ماندن آن ها
 • استال گوش : پیچ خوردگی و تا خوردگی غیر طبیعی گوش ها
 • آویزان بودن گوش : انحنای گوش ها به درون
 • کوسمال بودن گوش : نام رایج آن ها گوش های به فرم علامت سوال می باشد. وجود فاصله میان لاله ی گوش و جمجمه و انحنای گوش به بیرون می باشد.

اتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

با توجه به سن و وضعیت سلامتی بیمار بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد. جراح زیبایی گوش در شیراز ، ابتدا به کمک برشی کوچک در پشت یا داخل گوش ، پوست و چربی های اضافه را بر می دارد و در نهایت پس از تغییر شکل غضروف گوش ، در محل شکاف از بخیه استفاده می کند.

عمل زیبایی گوش چه مدت طول می کشد ؟

این عمل معمولاً حدود دو ساعت زمان می برد. البته میزان اصلاحاتی که بر روی گوش ها صورت می پذیرد می تواند این زمان تقریبی را تغییر دهد. در صورتی که در حین جراحی زیبایی گوش در شیراز ، نیاز به برداشت غضروف از دنده وجود داشته باشد ، زمان جراحی تغییر می یابد.

مزایای عمل زیبایی اتوپلاستی

مهمترین مزیتی که این عمل برای فرد دارد ، بهبود اعتماد به نفس اوست. زیرا این عمل ایرادات ظاهری گوش را برطرف می کند و این عامل میزان رضایت فرد از زیبایی خود را افزایش می دهد. علاوه بر زیبایی ، مزایای دیگری نیز دارد. وجود غضروف و چربی های اضافی در گوش ممکن است شنوایی فرد را کاهش دهند. جراح با انجام اتوپلاستی در شیراز ، این قسمت های اضافی را خارج کرده و سبب بهبود شنوایی فرد می شود. مزیت دیگر این عمل زیبایی آنست که تقریبا در همه سنین از کودکی تا بزرگسالی قابل انجام می باشد.

 

جراحی زیبایی گوش - دکتر شادی جوادی

قبل از جراحی زیبایی گوش چه اقداماتی باید صورت بگیرد ؟

 1. در گام اول برای حصول نتیجه مطلوب بهترین جراح گوش شیراز را انتخاب کنید.
 2. آزمایشاتی را که پزشک تجویز می کند انجام دهید و در روز عمل همراه خود داشته باشید.
 3. در صورتی که دارای بیماری های خاص هستید ، قبل از جراحی حتما به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی شیراز ، اطلاع دهید.
 4. حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.
 5. دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضد التهاب که موجب خونریزی در هنگام عمل می شوند ، پرهیز کنید.
 6. بهتر است قبل از مراجعه برای جراحی به حمام بروید. زیرا بعد از عمل حداقل 4 روز نمی توانید سر خود را خیس کنید.
 7. حداقل به مدت 6 تا 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • چند روز بعد از عمل جراحی پانسمان ها توسط دکتر باز می شوند. اما تا 6 هفته بعد از عمل در هنگام استراحت گوش های خود را به کمک بانداژ یا پانسمان بپوشانید تا با رختخواب اصطکاک نداشته باشند.
 • خوابیدن به پشت بهترین وضعیت برای استراحت است. به کمک چند بالشت در هنگام استراحت سر را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید.
 • تا یک هفته بعد از عمل در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • تا مدتی پس از عمل فین نکنید و هنگام عطسه برای جلوگیری از فشار به گوش ها ، دهان خود را کاملا باز بگذارید.
 • بعد از گذشت یک هفته از جراحی برای معاینه بعد از عمل به جراح خود مراجعه کنید.

نتایج حاصل از عمل گوش

دوره نقاهت پس از عمل جراحی در بیشتر افراد حدود 6 هفته به طول می انجامد. پس از این مدت و از بین رفتن کبودی و ورم های ناشی از جراحی می توان نتیجه عمل را مشاهده کرد. نتایج جراحی زیبایی گوش در شیراز تا پایان عمر می ماند. اگر حادثه ای برای شما اتفاق بیفتد ممکن است روی نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.

عمل زیبایی گوش چه پیامد هایی دارد ؟

جراحی زیبایی گوش همانند دیگر عمل های جراحی ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. مهم ترین عوارض بعد از جراحی عبارتند از:

 • خونریزی از گوش یا ایجاد لخته خون
 • عفونت در ناحیه پوست یا غضروف گوش ها
 • عدم بهبود زخم و برجای ماندن جای زخم
 • کاهش اندازه در کانال گوش خارجی و کاهش شنوایی

رضایت بخش نبودن عمل

در صورتی که جراحی برای تغییر ظاهر گوش به دلیل جراحی تومور باشد ، ممکن است در مواردی برای تکمیل درمان نیاز به شیمی درمانی (دارو درمانی) و پرتو درمانی باشد.

هزینه جراحی اتوپلاستی در شیراز چقدر است؟

جراحی زیبایی گوش نسبت به دیگر عمل های جراحی زیبایی ، مقرون به صرفه تر است. هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل میزان مشکلات بیمار است که به دلیل آن اقدام به مراجعه به پزشک می کند. از عوامل دیگر در تعیین هزینه این عمل ، میزان مهارت و تجربه جراح زیبایی ، هزینه های بیمارستان ، هزینه های بعد از جراحی و غیره را می توان نام برد. در صورتی که جراحی زیبایی با هدف برطرف کردن نقص های مادرزادی یا مشکلات شنوایی گوش انجام شود ، در بعضی موارد بیمه هزینه جراحی را تقبل می کند. در خصوص تعیین هزینه جراحی ، حتما با جراح خود مشورت نمایید.

 

جراحی زیبایی گوش - دکتر شادی جوادی

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش در شیراز

عمل جراحی زیبایی گوش روشی کاملا منحصر به فرد می باشد و با مشاوره با جراحان زیبایی می توانید بهترین نتیجه را از این عمل کسب کنید. عمل جراحی گوش برای کودکانی مناسب می باشد که :

 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند و به بیماری های مزمن گوش و یا عفونت دچار نشده باشند. در این حالت ابتدا لازم است نسبت به درمان عفونت گوش اقدام نمایید.
 • بهتر است بعد از 5 سالگی زمانی که غضروف های گوش به مقاومت لازم برای اصلاح رسیده باشد ، اقدام به جراحی نمایید.
 • کودک توانایی همکاری کردن و پیروی از دستورات پزشک را داشته باشد.
 • کودک قادر به بیان احساساتش باشد تا بعد از جراحی بتواند در مورد دردهای خود یا سایر احساساتش صحبت کند.

عمل جراحی گوش در افراد بزرگسال در شرایطی مناسب است که :

 • افراد به بیماری خاصی مبتلا نباشند. برخی بیماری ها ممکن است موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و در روند بهبودی اختلال ایجاد نماید.
 • عدم مصرف سیگار و سایر دخانیات
 • دارای هدف مثبت و واقع گرایانه از عمل گوش

اتوپلاستی ترمیمی و یا جراحی گوش بیرون زده

معمولا جراحی ترمیمی گوش در افراد بزرگسال با بی حسی موضعی همراه با داروی آرام بخش انجام می شود. سپس برای شروع عمل یک برش در پشت گوش ایجاد می شود تا بتوان به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرد. در ادامه پوست های اضافی برداشته می شود و در غضروف های تغییر شکل ایجاد خواهد شد. در پایان در شرایطی که لازم باشد گوش به سمت سر نزدیک می شود و با بخیه برش ها بسته می شوند. این عمل معمولا بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد. امروزه تکنیک های مختلفی برای ترمیم و و بازسازی گوش ارائه شده است. دکتر شادی جوادی ، متخصص گوش و حلق و بینی خوب در شیراز ، با توجه به نوع گوش فرد و اصلاحاتی که گوش بیمار نیاز دارد ، روش مناسبی را برای جراحی انتخاب می کند.

فیلم جراحی گوش

نکته پایانی

عمل زیبایی گوش یکی از صدها عمل جراحی زیبایی است که در ایران و جهان انجام می شود. این جراحی مانند دیگر جراحی ها ممکن است با کمی ریسک همراه باشد. هر چقدر بیمار مراقبت های پس از جراحی را بیشتر مراعات کند ، می تواند انتظار نتیجه بهتری از جراحی داشته باشد. انتخاب جراح ماهر و متخصص نیز عامل دیگری در کاهش ریسک جراحی می باشد.

سوالات متداول در رابطه با جراحی زیبایی گوش

آیا بخیه های ناشی از از جراحی اتوپلاستی دیده می شود ؟

برش های جراحی در پشت چین گوش ایجاد می شوند. این ناحیه از آنجایی که پشت گوش ها قرار گرفته به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست. از طرفی برش های جراحی در نهایت ظرافت و دقت ایجاد می شوند از این رو بعد از مدتی کاملا محو خواهند شد ، با این حال اگر حساسیت خاصی در این رابطه دارید و نگران باقی ماندن جای اسکار جراحی هستید ، می توانید با مشورت پزشک کرم ترمیم کننده مناسبی را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید. همچنین پیشرفت لیزر در علم پزشکی نیز موجب شده است تا بتوانید آثار بخیه و جراحی را در بازه زمانی کوتاهی از بین ببرید.

آیا جراحی زیبایی گوش ، شنوایی را مختل می کند ؟

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که عمل اتوپلاستی در شیراز ، هیچ گونه تاثیر بر روی شنوایی گوش ها ندارد ؛ چرا که هدف این جراحی بهبود مشکلات ظاهری گوش ها می باشد.

به کمک جراحی اتوپلاستی می توان گوش ها را بزرگتر و یا کوچکتر نمود ؟

بله ، یکی از اهداف این جراحی تغییر سایز و اندازه گوش ها می باشد. برخی افراد به صورت مادرزادی گوش های بسیار بزرگی دارند تا جایی که اندازه گوش ها با سایز سر در تناسب نیست و این موضوع در ظاهر کلی چهره تاثیر بسیاری دارد. از طرفی ممکن است رشد گوش ها در برخی افراد ، در سنین کودکی متوقف شود و این موضوع نیز موجب می شود تا گوش ها نسبت به اندازه سر بسیار کوچکتر باشند. خوشبختانه به کمک علم پزشکی و جراحی زیبایی گوش هر دو این مشکل ها قابل برطرف شدن هستند.

چه مدت بعد از جراحی گوش می توان باردار شد ؟

محدودیتی در بارداری بعد از عمل زیبایی گوش وجود ندارد ، اما بهتر است بعد از گذشت 3 الی 6 ماه برای بارداری اقدام شود تا بدن مجدد ریکاوری شده و به حالت طبیعی خود باز گردد.