عموما افرادی که دچار افتادگی پلک یا پف زیر چشم هستند ، جراحی پلک انجام می دهند. این عمل ممکن است تنها در پلک بالا یا پلک پایین صورت بگیرد. در بعضی از متقاضیان نیز عمل پلک یا بلفاروپلاستی در هر دو پلک بالا و پایین انجام می شود. دکتر شادی جوادی متخصص گوش ، حلق و بینی ، عمل پلک نه تنها در راستای زیبایی فرد بلکه گاهی جهت درمانی نیز انجام می دهد.
در این مطلب اطلاعات مهمی در رابطه با عمل زیبایی پلک ارائه داده می شود ؛ بنابراین اگر متقاضی این تغییر هستید ، جهت کسب اطلاعات مورد نیاز ، شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کنیم.

جراحی پلک

جراحی پلک بالا

اگر پلک بالا افراد چربی ، عضله یا پوست اضافی داشته باشد، می تواند با بلفاروپلاستی پلک بالا مشکل را برطرف کند. چرا که مشکلات ذکر شده باعث عبوس و اخمو شدن چهره می شوند.
در این نوع عمل ، برشی در راستای چین طبیعی پلک انجام شده و بعد از آن کیسه های چربی و پوست اضافی برداشته می شود. سپس محل برش خورده بخیه می شود که عموما این بخیه ها جذبی هستند. در این روش ، برش ها به گونه ای انجام می شود که جای زخم یا اسکار در چشم نماند.

جراحی پلک پایین

همانطور که گفتیم پف زیر چشم از دلایل اصلی بلفاروپلاستی پلک پایین است. در این عمل جراح ، زیر مژه ها را به موازات چین طبیعی چشم برش می دهند. بعد از آن کیسه های چربی را خارج کرده و مجدد محل برش خورده را بخیه می کند. بدین ترتیب پف پلک پایین از بین می رود.
از آن جا که در راستای چین طبیعی چشم برش انجام می شود ، اثر بخیه یا اسکار در پلک شما نخواهد ماند.

بلفاروپلاستی ملتحمه پلک

در بلفاروپلاستی ملتحمه برشی انجام نمی شود یا بهتر یگوییم برش در پشت پلک انجام می شود. این جراحی بیش تر در افراد جوان صورت می گیرد. درصورتی که جراحی ملتحمه پلک شما توسط پزشک مجرب انجام شود ، چشم شما بعد از عمل کاملا طبیعی به نظر رسیده و حالت کشش زیاد ، جای زخم یا اسکار در آن دیده نخواهد شد.

ایراداتی که بعد از جراحی پلک از بین می رود

ایراداتی را که در ادامه بیان می کنیم در جراحی پلک برطرف می شود. بنابراین اگر قصد دارید بعد از انجام عمل هیچکدام از مشکلات ذکر شده را در چهره خود مشاهده نکنید ، این موارد را با پزشک معالج خود درمیان بگذارید.

1. چروک های ریز اطراف پلک از بین می رود.
2. هرگونه شل شدن پوست اطراف چشم و کش آمدن آن که سبب آویراز شدن پلک می شود ، بعد از پروسه تغییر پلک ناپدید شده و پلک کاملا جوان و بدون افتادگی می شود.
3. آثاری از چربی های اضافه ای که در زیر پوست پلک تجمع کرده اند ، بعد از عمل پلک مشاهده نخواهد شد.
4. بعد از انجام پروسه ، افتادگی پلک یا ابرو برطرف می شود.
5. هیچ گونه پف در زیر یا بالای پلک بعد از جراحی زیبایی پلک دیده نخواهد شد.
6. درصورتی که افتادگی پلک مانع دید شده باشد، بعد از عمل میدان دید متقاضی کامل می شود.

بیهوشی در بلفاروپلاستی

عمل در پلک پایین و بالا عموما جراحی سرپایی به حساب می آید. در این روش بی حسی به صورت موضعی انجام شده و بنابراین متقاضی درد یا ناراحتی را احساس نمی کند. گاهی نیز با توجه به تشخیص پزشک ممکن است بیمار به صورت کامل بیهوش شود.

مدت زمان انجام عمل پلک

جراحی پلک پروسه طولانی ندارد زمان انجام این پروسه بسته به آن که پلک بالا یا پایین به تنها مورد عمل قرار می گیرد یا آن که هر دو پلک با هم عمل می شوند بین 1 الی 3 ساعت متغییر است.

هزینه جراحی پلک

بسته به آن که در بلفاروپلاستی کدام ناحیه از پلک ها (پایین ، بالا یا هردو) مورد جراحی قرار می گیرد و میزان تغییر در آن هزینه عمل مورد نظر متفاوت است. همچنین انتخاب پزشک و کلینیک نیز در قیمت نهایی تاثیر گذار است. ما پیشنهاد می دهیم درصورت انجام چنین پروسه ای ، حتما به مرکز معتبر و پزشک مجرب مراجعه کنید. چرا که اگر صرفا جهت کاهش هزینه جراحی پلک خود را به دست افراد نامعتبر بسپارید محتمل عوارض خواهید شد. لازم به ذکر است که اگر پروسه عمل پلک در راستای درمان انجام شود، بیمه هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

بلفاروپلاستی پروسه ای است که با توجه به اقدامات آن هزینه تخمین زده می شود. این هزینه در هر فرد با ویژگی های متفاوت ، مختلف است. اما عواملی که در تعیین هزینه نهایی دخیل هستند ، شامل موارد زیر است:

 • آزمایش های قبل از عمل
 • هزینه دارو و ویتامین های قبل از پروسه
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان انتخابی
 • دستمزد پزشک
 • میزان افتادگی و تغییرات مورد نیاز پلک
 • دستمزد کادر درمان
 • ناحیه جغرافیایی

کاندیدای جراحی پلک چه کسانی هستند؟

با توجه به کاربردهای بلفاروپلاستی ، کاندیدایی برای این پروسیجر زیبایی وجود دارد. مهم ترین کاندیدای این فرآیند شامل افراد زیر هستند:

 • خانم ها و آقایانی که از پف زیر چشم یا بالای چشم رنج می برند. (این پف می تواند به دلیل ژنتیکی باشد.)
 • خانم ها و آقایانی که به دلیل افزایش سن ، پلک آن ها حالت افتادگی پیدا کرده است.
 • متقاضیانی که در اطراف چشم خود دچار چین و چروک و اصطلاحا خطوط پنجه کلاغی شده اند.
 • افرادی که به قصد دارند ، حالت چشم خود را گربه ای کنند.

تمامی کاندیدای گفته شده لازم است شرایط زیر را داشته باشند:

 1. از نظر روحی در شرایط مساعدی قرار داشته باشند.
 2. خواسته معقولی از این فرآینده زیبایی در نظرشان باشد.
 3. نسبت به فرآیند این عمل آگاهی لازم دارند.
 4. سن شان بیش از 18 سال است.

آیا عمل بلفاروپلاستی دردناک است ؟

در جراحی پلک ، برشی برای اصلاح فرم آن ایجاد می شود. این برش قطعا اگر به تنهایی و بدون ایجاد بی حسی انجام گیرد ، درد بسیاری را در متقاضی ایجاد می کند. اما به لطف بی حسی موضعی ، این پروسه زیبایی بدون ایجاد هیچ گونه درد یا ناراحتی در متقاضی انجام می شود. بعد از انجام این فرآیند نیز پزشک داروهای مسکنی تجویز می کند. اگر متقاضی دردی بعد از عمل احساس کرد ، می تواند با مصرف این داروها سریعا درد ایجاد شده را از بین ببرد.

آیا بعد از عمل زیبایی پلک ، اسکار ایجاد می شود ؟

بسیاری از افراد به دلیل ایجاد زخم روی پلک یا اسکار ، از انجام این پروسه زیبایی سر باز می زنند. این درحالی است که برش پلک پایین ، درست در محل رویش مژه ها ایجاد شده و پلک بالا در امتداد خط پلک برش زده می شود. بنابراین بعد از این عمل ، هیچ گونه اسکاری ایجاد نمی شود. اما برای افرادی که پوست دهیدراته یا اسکار ساز دارند ، پیشنهاد می دهیم ابتدا موضوع را با پزشک در میان بگذارند و پس از آن از کرم های آبرسان کلاژن ساز و پماد های مخصوصی که پزشک تجویز می کند ، مطابق با دستور وی ، استفاده کنند.

عوارض بلفاروپلاستی

در صورتی که به پزشک متخصص و خبره مراجعه کنید ، هیچ گونه عارضه ای از این پروسه زیبایی ایجاد نخواهد شد. اما اگر در انتخاب پزشک خود دقت کافی نداشته باشید یا مراقبت های بعد از جراحی پلک را به درستی انجام ندهید ممکن است این روند زیبایی ، برای شما آسیب زا باشد. در چنین شرایطی ممکن است متقاضی با عوارض زیر مواجه شود:

 • دو بینی
 • نرسیدن پلک ها به عم (عدم توانایی در بستن کامل چشم)
 • عفونت
 • بی حسی در پلک
 • عدم برداشت کامل پوست اضافی
 • اشکال در بستن پلک ها