سپتورینوپلاستی که دکتر شادی جوادی بهترین جراح بینی در رشت ، در انجام آن از مهارت بالایی برخوردار می باشند ، در دسته جراحی های بینی قرار می گیرد. در این عمل ، جراح ظاهر بینی فرد را بهبود می بخشد و اختلالات تنفسی آن را نیز برطرف می سازد. به عبارتی می توان گفت که ترکیبی از دو جراحی رینوپلاستی و سپتوپلاستی می باشد.

 

سپتورینوپلاستی - دکتر شادی جوادی

 

در حین جراحی ، تغییرات بر روی استخوانج ها و غضروف های تشکیل دهنده فرم و ساختار بینی اعمال شده و انحراف سپتوم اصلاح می شود. سپتوم ، تیغه استخوانی- غضروفی ساختار درونی بینی است که مجراهای تنفسی را از یکدیگر جدا می کند. برترین مزیت سپتورینوپلاستی این است که فرد یک بار تحت جراحی قرار می گیرد و طی آن هم فرم و اندازه بینی او تغییر می کند و هم ناهنجاری موجود در آن یعنی انحراف سپتوم برطرف می شود.

مزایای سپتورینوپلاستی

 • بهسازی ظاهر بینی های کج
 • برطرف سازی انسداد و گرفتگی بینی و بهبود عمل تنفس
 • اصلاح انحراف سپتوم بینی که در نتیجه ظاهر بینی بهبود می یابد.
 • برطرف کردن خر و پف هنگام خواب

از آنجایی که سپتورینوپلاستی ادغام دو جراحی می باشد و تحت یک جراحی انجام می شود ، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

مراحل جراحی سپتورینوپلاستی

 1. این عمل تحت بی هوشی عمومی انجام می پذیرد و معمولاً حدود 1 الی 2 ساعت طول می کشد.
 2. جراح بینی خوب در رشت ، بر روی غشاء مخاطی یک برش ایجاد می کند ؛ در نتیجه پس از جراحی اسکارها قابل رویت نمی باشند.
 3. سپس جراح با بکارگیری تکنیک مناسب ، تغییرات لازم را بر روی بینی اعمال می کند. در صورت لزوم طی جراحی استخوان و غضروف اضافه بینی برداشته می شود.

دوره ریکاوری

 1. مدت ریکاوری این جراحی باتوجه به فرد ، سن و وضعیت سلامتی او متغیر است.
 2. در اکثر موارد ، فرد پس از اتمام عمل می تواند به منزل باز گردد.
 3. برای جلوگیری از بروز عفونت یا بیماری ترجیحاً به مدت 2 هفته در خانه بمانید و در مکان های پر ازدحام قرار نگیرید.
 4. میزان بیشتری از تورم و کبودی حدود 3 هفته باقی می مانند و پس از آن به تدریج برطرف می شوند.

 

سپتورینوپلاستی - دکتر شادی جوادی

مراقبت های لازم پس از سپتورینوپلاستی

از پرداختن به فعالیت هایی که ممکن است به بینی آسیب وارد کنند اجتناب کنید ؛ زیرا پس از جراحی سپتورینوپلاستی ، بینی روند بهبودی را آغاز می کند. بینی در این مدت بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. دوری از موارد زیر می تواند خطر صدمه دید بینی را کاهش دهد :

 • بینی خود را نکشید و آن را فشار ندهید.
 • تا چندین هفته به فعالیت های پر تحرک نپردازید.
 • یک ماه پس از جراحی ، شنا نکنید.
 • هنگام شستن صورت خود بینی را لمس نکنید و مراقب باشید پانسمان آن خیس نشود.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید و از مسواک نرم استفاده کنید.
 • به مدت 1 هفته ماهیچه های صورت خود را بیش از حد تکان ندهید.
 • مصرف غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیادی دارند را کنار بگذارید ؛ تا زمانی که بخیه های بینی جوش بخورند و ساختار بینی ثابت شود.
 • پس از 2 الی 3 روز می توانید از لنزهای طبی خود استفاده کنید. اما حداقل تا ۶ ماه از عینک طبی یا آفتابی نباید استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.

آیا سپتورینوپلاستی خطر و عوارضی در پی دارد ؟

همانند دیگر رویه های پزشکی ، بروز عوارض و خطر پس از جراحی سپتورینوپلاستی نیز امکان پذیر است. پیش از جراحی در رابطه با عارضه های پس از عمل ، با دکتر شادی جوادی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در رشت ، صحبت و مشورت کنید. او دستورالعملی برای جلوگیری از بروز عوارض یا برطرف کردن آن ها در صورت وقوع ، ارائه می دهد. کبودی و تورم بینی و چشم ها ، قرمزی و التهاب ، ایجاد بافت اسکار در اطراف بینی ، گرفتگی بینی و خونریزی از جمله این عوارض ها هستند.

چه مدت زمان می برد تا نتیجه نهایی سپتورینوپلاستی مشخص شود ؟

تورم و کبودی پس از جراحی امری طبیعی است که سبب می شود شما بلافاصله نتیجه حاصل از جراحی را مشاهده نکنید. اگرچه تورم و کبودی با گذشت 3 الی 4 هفته برطرف می شوند اما نتیجه نهایی پس از حداقل یک سال نمایان خواهد شد.

 

سپتورینوپلاستی - دکتر شادی جوادی

آیا زنان باردار یا مادران شیرده می توانند سپتورینوپلاستی انجام دهند ؟

خیر. این افراد باید 6 تا ۱۲ ماه پس از زایمان یا پس از اتمام دوره شیردهی خود برای انجام سپتورینوپلاستی اقدام کنند.

چه کسانی باید تحت جراحی سپتورینوپلاستی قرار گیرند ؟

اگر بینی شما بدلیل کج بودن استخوان بینی و انحراف شدید سپتوم دچار انسداد و گرفتگی شده و عمل تنفس را شدیداً مختل کرده است ، باید سپتورینوپلاستی انجام دهید.

مدت زمان عمل سپتورینوپلاستی

یکی از سوالات متداول افرادی که قصد عمل سپتورینوپلاستی را دارند ، در رابطه با مدت زمان جراحی است که در پاسخ باید گفت این عمل به دقت زیادی نیاز دارد و هم چنین میزان انحراف و مشکلات بینی مشخص می کند تا جراحی چقدر زمان ببرد. اما به صورت معمول این جراحی بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد و این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

انجام دادن این جراحی نزد پزشک های مختلف ، هزینه متفاوتی دارد. همچنین شکل ظاهری بینی و میزان مشکلات آن از جمله مواردی است که در تعیین هزینه جراحی بینی تاثیر می گذارد. به همین علت لازم است ابتدا برای مشاوره نزد بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی رشت ، بروید و تا برآورد هزینه سپتورینوپلاستی بینی شما انجام شود.

بیمه هزینه سپتورینوپلاستی را پرداخت می کند ؟

از آن جایی که بخشی از عمل سپتورینوپلاستی با هدف بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می شود ، نوعی جراحی درمانی به شمار می آید و ممکن است بیمه بخشی از هزینه جراحی را پرداخت نماید. برای اطلاع دقیق از این موضوع توصیه می شود با شرکت بیمه خود مشورت نمایید.

بعد از سپتورینوپلاستی چه توقعاتی داشته باشیم ؟

تورم و کبودی بعد از این جراحی طبیعی است . ممکن است در داخل بینی بخیه هایی زده شود که معمولا جذبی بوده و بعد از مدتی جذب پوستتان می شود. بعد از سپتورینوپلاستی ، بینی بیمار پانسمان شده و یا گچ گرفته می شود. سپس پزشک دستورالعمل هایی را به بیمار می دهد تا از بیمارستان مرخص شود. ممکن است برای از بین رفتن تورم به 6 الی 12 ماه زمان نیاز داشته باشید و بعد از آن نتیجه نهایی را مشاهده نمایید. همچنین لازم است به مدت 1 هفته مرخصی داشته باشید و در منزل استراحت کنید.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر لازم است به پزشک خود اطلاع دهید :

 • تب و لرز شدید
 • ترشح و یا قرمز شدن چشم ها به همراه تورم و خارش
 • حالت تهوع و استفراغ و یا مشکلات معده
 • مشکل دار شدن تنفس به صورت ناگهانی
 • قطع نشدن خونریزی بینی و پر خون شدن بانداژ بینی
 • متورم و چرکی شدن جای زخم
 • باز شدن بخیه ها

نحوه خوابیدن بعد از جراحی

بعد از جراحی سپتورینوپلاستی در رشت ، باید از خوابیدن به شکم و پهلو خودداری کنید ؛ زیرا این عمل موجب وارد شدن فشار به بینی و صورت شما می شود. به همین علت پزشکان توصیه می کنند تا مدتی به صورت طاق باز و با زاویه ۴۵ درجه استراحت کنید و سر خود را بالا بگیرید. این عمل می تواند به کاهش کبودی و تورم ناشی از عمل جراحی کمک زیادی کند.