تزریق بوتاکس یک پروسه جوانسازی است که امروزه همه با آن آشنایی دارند. بوتاکس در قسمت های مختلف صورت می تواند تزریق شود و چین و چروک های آن ناحیه را کاهش دهد. برای کسب نتیجه مطلوب باید مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را رعایت کنید. از همین رو ما تعدادی از این دستوالعمل ها که مورد تایید دکتر شادی جوادی می باشد را در ذیل آورده ایم.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

اهمیت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چه می باشد ؟

می توان گفت همانطور که مراحل تزریق زیر نظر پزشک اهمیت دارد ، انجام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس نیز بسیار مهم و قابل توجه می باشد و می تواند در نتیجه تزریق و ماندگاری آن تاثیر داشته باشد. توجه به این مراقبت ها از چند نظر دارای اهمیت ویژه می باشد که در ادامه به آن ها اشاره شده است :

 • موجب رسیدن به بهترین نتیجه بعد از تزریق بوتاکس می شود.
 • از عوارض و خطرات بعد از تزریق در امان می مانید.
 • سلامتی بدن حفظ می شود.
 • دوره نقاهت کاهش پیدا می کند.
 • ماندگاری بوتاکس افزایش پیدا می کند.

خوابیدن پس از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس برای خواب و استراحت با مشکل چندانی روبرو نخواهید شد. تنها باید مراقب باشید تا به محل تزریق فشار وارد نشود. به همین منظور به مدت 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس ، دراز نکشید و سرتان دا خم نکنید.

ورزش بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق، مانعی برای پرداختن به کارهای روزانه خود ندارید. 4 ساعت پس از پروسه می توانید ورزش های سبکی مانند پیاده روی و یوگا انجام دهید اما پیشنهاد می شود به مدت 24 ساعت به هیچگونه فعالیت سنگین و پر تحرک نپردازید.

لمس صورت بعد از بوتاکس

حداقل تا 4 ساعت پس از تزریق از ماساژ و مالش شدید صورت اجتناب کنید. اما لمس صورت به آرامی مشکلی ایجاد نمی کند.

استفاده از لوازم آرایشی پس از تزریق بوتاکس

به دلیل آن که بعد از تزریق نباید به صورت فشاری وارد شود، توصیه می شود که تا چند ساعت پس از پایان پروسه از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

حداقل به مدت 4 ساعت در معرض نور خورشید قرار نگیرید. زیرا گرمای آفتاب سبب افزایش فشار خون شده و همین امر کبودی و تورم  را تحریک می کند. همچنین پیش از خارج شدن از منزل حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

ورم بعد از تزریق

بعد از بوتاکس محل تزریق ممکن است کمی متورم شود که البته نرمال و معمول است. به منظور کاهش تورم، بر روی محل مورد نظر به مدت 10 الی 15 دقیقه کمپرس یخ قرار دهید.

شستن صورت پس از بوتاکس

توصیه می شود به مدت 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ژل و مواد شوینده ملایم برای شستن صورت خود استفاده کنید.

پروسه های جوانسازی پوست

به مدت 2 هفته پس از تزریق، جهت انجام هیچگونه روند جوانسازی پوست اقدام نکنید؛ زیرا سبب حرکت بوتاکس و پخش شدن آن می شود.

سردرد بعد از تزریق بوتاکس

یکی از شایع ترین اثرات جانبی پس از بوتاکس سردرد می باشد. با مصرف داروی مسکن می توانید این عارضه را تسکین دهید. همچنین اگر دچار سردرد مزمن هستید و از داروی خاصی برای برطرف کردن آن استفاده می کنید، پس از بوتاکس می توانید با توجه به دستور پزشک داروی خود را مصرف کنید.

کارهایی که بعد از تزریق بوتاکس نباید انجام دهید

 1. از خوابیدن بر روی صورت پرهیز کنید.
 2. تا 24 ساعت بعد از تزریق صورت خود را نشویید و از آب زدن به مناطقی که تزریق انجام شده است ، خودداری نمایید.
 3. از انجام دادن فعالیت هایی که موجب تعریق می شود ، لازم است دوری نمایید.
 4. از خم کردن سر و دولا شدن خودداری کنید.
 5. انجام فعالیت هایی ضربان قلب را بالا می برد و موجب افزایش گردش خون می شود ، ممنوع است.
 6. از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل ویتامین E و یا آسپرین و هم چنین نوشیدن چای سبز خودداری کنید.

عوارض ناشی از مراقبت نادرست بعد از تزریق بوتاکس

هرچند که در دنیای امروز تزریق بوتاکس روشی ایمن و کم خطر در نظر گرفته می شود و عارضه جدی و خطرناکی برای فرد ایجاد نمی کند ، اما لازم است حتما به توصیه های پزشک بعد از تزریق توجه کنید و مراقبت های آن را جدی بگیرید و رعایت کنید. عدم توجه به این نکات می تواند موجب عوارض شدیدی مثل افزایش سطح کبودی و تورم در ناحیه تحت درمان شود. هم چنین بروز عفونت از مشکلات شایعی است که در نتیجه بی توجهی افراد به وجود می آید. علاوه بر این دستکاری کردن ، فشار دادن و ماساژ دادن این ناحیه می تواند در نتیجه تزریق تاثیر بگذارد و موجب بد فرم و ناخوشایند شدن چهره افراد بعد از تزریق بوتاکس شود.

چه مدت پس از بوتاکس می توانم درمان هایی مانند فیشال (facials) یا میکرودرمابراسیون (microdermabrasion) داشته باشم ؟

لازم است برای انجام دادن سایر اقدامات زیبایی و درمانی حداقل دو هفته منتظر بمانید و سپس با مشورت پزشک اقدام به انجام فیشال یا میکرودرمابراسیون نمایید. همچنین لازم است از درمان های لیزری و استفاده از مواد شیمایی به مدت دو هفته خودداری کنید.

سایر مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • تا 24 ساعت پس از تزریق نوشیدنی الکلی مصرف نکنید و سیگار نکشید.
 • به مدت 24 ساعت پس از تزریق، از داروها و مکمل هایی که موجب رقیق شدن خون می شوند استفاده نکنید.
 • حداقل تا 4 ساعت پس از بوتاکس به سونا، حمام آب گرم، حمام آفتاب و جکوزی نروید؛ چرا که گرما باعث افزایش کبودی و ورم می شود.
 • در 4 ساعت ابتدایی، به صورت کاملاً صاف بنشینید و از خم شدن به جلو یا عقب امتناع کنید. همچنین در این مدت عضلات محل تزریق را به آرامی تکان دهید تا بوتاکس به آن عضلات نفوذ کند.
 • ترجیحاً به مدت 24 ساعت از محصولات پوستی خود استفاده نکنید.
 • اگر تزریق بوتاکس در اطراف لب بالایی صورت گرفته باشد، به مدت 2 هفته نباید برای نوشیدن از نی استفاده کنید.
 • در صورت تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی و میان دو ابرو، به هیچ عنوان از هد بند استفاده نکنید. زیرا به آن نواحی فشار وارد می کند و سبب حرکت بوتاکس در زیر پوست می شود.
 • در صورت تزریق بوتاکس در اطراف چشم، به مدت 24 ساعت چشم های تان را مالش ندهید و به طور کلی از لمس آن ها اجتناب کنید. زیرا امکان دارد که بوتاکس در زیر پوست حرکت کند و وارد کاسه چشم شود.