جراحی پلک ( بلفاروپلاستی ) به منظور برطرف کردن افتادگی پلک ها و همچنین حذف پوست ، عضله یا چربی اضافه موجود در آن ، ناحیه انجام می شود. رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک که به تعدادی از مهم ترین آن ها که مورد تایید دکتر شادی جوادی ، بهترین جراح زیبایی رشت ، می باشد اشاره کرده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر شادی جوادی

 

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پلک

با توجه به این که چشم و نواحی اطراف آن ، از اجزای حساس صورت محسوب می شوند ، مراقبت های بعد از جراحی پلک از اهمیت بالایی برخودار است.

 • پس از جراحی و در مدت ریکاوری ، ناحیه چشم و پلک و نیز جراحت های جراحی تا حدودی ملتهب و متورم می باشد. ممکن است میزان ریزش اشک از چشم بسیار زیاد باشد. در این دوره به دلیل استفاده از پماد چشمی ممکن است تاری دید را تجربه کنید. در این مدت چشم ها به نور حساس می شوند.
 • بهترین جراح بلفاروپلاستی در رشت ، پس از جراحی دستورالعمل مراقبت های مورد نیاز در مدت ریکاوری را به شما ارائه می دهد. رعایت این توصیه ها ضروری است؛ زیرا که احتمال بروز عفونت و دیگر عوارض را کاهش می دهد و بهبودی را تسریع می کند.
 • در همان شب پس از جراحی ، در هر ساعت به مدت 10 دقیقه ، بر روی چشم های خود کمپرس یخ قرار دهید. در روز بعدی ، در طول روز 4 یا 5 مرتبه از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • پلک های خود را به آرامی تمیز کنید و از قطره یا پماد چشمی تجویز شده استفاده نمایید.
 • به مدت 1 هفته از هرگونه تحرک اضافی ، حمل وسایل سنگین و شنا کردن دوری کنید.
 • تا 3 الی 4 هفته پس از جراحی پلک در رشت ، به هیچگونه ورزش و فعالیت پر تحرک مانند ایروبیک و دویدن که جریان خون را بالا می برند نپردازید.
 • سیگار نکشید و نوشیدنی الکلی مصرف نکنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر شادی جوادی

 

دیگر مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

 1. غذای سالم و تازه که حاوی ویتامین و پروتئین هستند مصرف کنید.
 2. از مالش چشم و پلک خودداری کنید.
 3. از لنزهای طبی ، به مدت 2 هفته بعد از جراحی از آن ها استفاده نکنید.
 4. برای محافظت پوست پلک در برابر باد و اشعه خورشید ، از عینک های آفتابی با شیشه تیره استفاده کنید.
 5. به مدت چند روز هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید؛ بدین منظور از دو بالشت استفاده کنید. رعایت این مورد به کاهش ورم و کبودی کمک می کند.
 6.  از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پلک ، کنترل تورم می باشد. برای کاهش تورم چشم و پلک از کمپرس سرد استفاده کنید.
 7. پس از چند روز ، مجدداً به بهترین جراح پلک رشت ، مراجعه کنید تا درصورت نیاز بخیه ها را از پوست خارج کند.
 8. به مدت 1 هفته از مصرف آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن و دیگر داروها یا مکمل های گیاهی که سبب افزایش خونریزی می شوند ، دوری کنید. در صورت نیاز برای کاهش درد از قرص استامینوفن استفاده کنید.
 9. در صورت بروز تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، ضربان قلب غیر طبیعی ، درد شدید در ناحیه چشم ، خونریزی و مشکلات بینایی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 10. در هفته اول بعد از جراحی زیبایی پلک از انجام فعالیت هایی مانند مطالعه کردن ، تماشای تلویزیون ، استفاده از لنز و کار با کامپیوتر اجتناب کنید ؛ زیرا سبب خشک شدن چشم ها می شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر شادی جوادی

 

سایر مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

 • در چندین هفته ابتدایی ، چشم ها دائما احساس خستگی می کنند. بنابراین توصیه می شود که به اندازه کافی در دوره ریکاوری استراحت کنید و درصورت احساس خستگی چشم های خود را برای مدتی روی هم بگذارید.
 • سعی کنید تا بهبودی کامل از گریه کردن پرهیز کنید. هرچند طبق نظر پزشکان ، گریه بر نتیجه نهایی عمل پلک تأثیری نمی گذارد ، اما در دوره بهبودی سبب افزایش تورم چشم می شود.
 • پس از جراحی ممکن است در ناحیه چشم ، درد و سوزش احساس کنید. برای کاهش این اثرات از قطره و پماد چشمی که توسط پزشک تجویز شده است ، استفاده کنید. هنگام استفاده مراقب باشید که قسمت بالایی بدنه پماد یا قطره با چشم شما تماس پیدا نکند؛ زیرا ممکن است سبب خراشیدگی چشم و سپس بروز عفونت شود. پیش از استفاده از قطره و پماد دست های خود را با آب و صابون بشویید.
 •  برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک هنگام استفاده از قطره ، چشم خود را به سمت پایین نکشید.
 • به مدت 10 الی 14 روز از لوازم آرایش چشمی مانند ریمل ، خط چشم یا سایه چشم استفاده نکنید.
 • 3 الی 4 مرتبه در روز ، بر روی محل جراحی های ناشی از جراحی ، پماد آنتی بیوتیک چشمی اعمال کنید.
 • در هفته های اول از استحمام کامل خودداری کنید. استفاده از شامپو و صابون ممکن است سبب سوزش چشم شود. با یک دستمال تمیز و مرطوب می توانید چشم های خود را تمیز کنید.

استحمام بعد از جراحی پلک

یکی از سوالات متداول افراد در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی پلک ، نحوه و زمان حمام کردن بعد از این جراحی می باشد. بعد از عمل می توانید در صورت لزوم از گردن به پایین ، بدن خود را بشویید. اغلب تا 5 روز اجازه حمام کردن به صورت کامل را ندارید. بعد از این مدت باید از شوینده های ملایم که موجب سوزش چشم ها نمی شود برای حمام کردن استفاده نمایید. همچنین لازم به ذکر است که آرایش کردن و استفاده از هرگونه مواد آرایشی بر روی ناحیه جراحی شده تا 2 هفته ممنوع می باشد. در هنگام استحمام بهتر است فشار آب ملایم باشد و دمای آب خیلی گرم و یا خیلی سرد نباشد. توجه داشته باشید که از دستکاری کردن و مالش چشم ها اجتناب نمایید.

نحوه مصرف داروها بعد از جراحی بلفاروپلاستی

بعد از بلفاروپلاستی ممکن است در نواحی مختلف که تحت جراحی قرار گرفته است ، کمی احساس درد داشته باشید. به همین علت برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد شد که لازم است طبق دستورالعمل پزشک مصرف نمایید. بعد از عمل کمی احساس کشیدگی ، خارش ، سوزش و خشکی در چشم ها دارید و تا یک هفته ممکن است ترشحاتی از چشم خارج شود که امری طبیعی و معمول است. برای بهبودی این شرایط قطره های چشمی توسط پزشک تجویز می شود که باید در زمان تعیین شده مورد استفاده قرار بگیرند. توصیه می شود در هفته های ابتدایی برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک بعد از عمل به چشم های خود استراحت بیشتری بدهید ؛ زیرا کار کشیدن از چشم ها موجب تشدید خارش و و سوزش چشم ها می شود. برای برطرف نمودن احساس کشیدگی در پلک ها می توانید از پمادهای چرب کننده استفاده نمایید و به منظور جلوگیری از عفونت ها باید از پمادهای آنتی بیوتیک به صورت موضعی بر روی نواحی جراحی و برش ها استفاده کنید.