بسیاری از مردم چال گونه را نشانه زیبایی می دانند. برخی افراد به طور طبیعی بر روی گونه یا گونه های خود چال دارند و برخی دیگر با انجام جراحی، آن را بر روی گونه های خود ایجاد می کنند. برای دست یافتن و حفظ نتیجه، مراقبت های بعد از جراحی چال گونه بسیار مهم تلقی می شوند. از همین رو ما در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از این جراحی زیبایی که مورد تایید دکتر شادی جوادی می باشد اشاره کرده ایم.

پس از جراحی، چال گونه قابل مشاهده خواهد بود. اما شکل نهایی آن حدوداً 2 ماه بعد از عمل نمایان می شود. بخیه های بکار برده شده طی این جراحی کشیده نمی شوند و بعد از مدتی خود به خود جذب می شوند.

 

مراقبت های بعد از جراحی چال گونه

 

مراقبت های بعد از جراحی چال گونه چیست؟

جراحی چال گونه تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد و فرد پس از اتمام آن می تواند به خانه بازگردد.

ملاقات با پزشک پس از جراحی

حدود 1 الی 2 هفته پس از عمل، جراح برای شما یک نوبت تعیین می کند. از این رو باید در موعد مقرر به او مراجعه کنید. جراح با معاینه محل جراحی از مطلوب بودن روند بهبودی اطمینان حاصل می کند.

رژیم غذایی مایعات

از آن جایی که در دوره نقاهت به سر می برید و برش ها و بخیه های موجود در درون دهان شما باید بهبود یابند، پزشک توصیه می کند تا 5 روز پس از جراحی، نوشیدنی و غذاهای آبکی مانند سوپ مصرف کنید. همچنین برای نوشیدنی ها از نی استفاده نکنید. ضمناً در این مدت بهتر است از مصرف غذاهای تند و پر ادویه و نیز مرکبات خودداری کنید.

بازگشت به محل کار

بسیاری از افراد می توانند یک روز پس از جراحی به سرکار بروند؛ هرچند پیشنهاد می شود یک الی دو روز مرخصی بگیرید تا تورم و قرمزی محل جراحی کمی کاهش یابد.

فعالیت های فیزیکی

در حالی که برای انجام فعالیت های سبک هیچ مانعی وجود ندارد، اما توصیه می شود به مدت 1 الی 2 هفته از پرداختن به فعالیت های فیزیکی پر تحرک اجتناب کنید. بهتر است تا تکمیل دوره بهبودی، حرکات عضلات صورت خود را نیز محدود کنید.

دارو

پس از جراحی چال گونه ، درد و کوفتگی در محل جراحی طبیعی است؛ بخصوص در 5 تا 7 روز اول. پزشک برای تسکین درد ها، برای شما دارو مسکن تجویز می کند.

به منظور جلوگیری از بروز عفونت نیز می توانید از داروهای آنتی بیوتیکی که توسط پزشک تجویز شده است، استفاده کنید.

کمپرس یخ

در طول دوره ریکاوری، تورم و قرمزی صورت امر غیرمعمولی محسوب نمی شود. جهت کاهش این اثرات می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. البته ورم و قرمزی صورت پس از چند روز خود به خود از بین می روند.

رعایت بهداشت صورت

هنگام شستشوی صورت خود بعد از عمل، چال گونه و نواحی اطراف آن را به آرامی لمس کرده و شستشو دهید. تا بهبودی کامل و جذب بخیه ها، از اسکراب پوست نیز امتناع کنید. همچنین پزشک نحوه مسواک زدن در این دوره را به شما آموزش می دهد. برای از بین بردن جرم و باکتری های درون دهان نیز می توانید از دهان شویه استفاده کنید.