مراقبت های بعد از جراحی گوش بسیار حائز اهمیت است. درد و مشکلات مربوط به عفونت و تورم در صورت دنبال کردن دقیق دستورالعمل ها به حداقل خواهد رسید. گاهی اوقات تاثیرات بعد از جراحی ، بسیار جزئی می باشد. بنابراین به کار گیری تمام این دستورالعمل ها ضروری نمی باشد. موفقیت در جراحی به جراح و بیمار وابسته است. اگر بیماران به درستی بعد از جراحی از خود مراقبت نکنند ، بهترین جراح روی زمین هم نمی تواند نتایج رضایت بخشی را خلق نماید. دکتر شادی جوادی ، بهترین جراح اتوپلاستی در شیراز ، توصیه می کند به منظور دستیابی به تمامی تغییرات مثبت مرتبط با جراحی زیبایی گوش ، بیمار به فرایند ریکاوری با دقت توجه نماید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر شادی جوادی

بلافاصله بعد از جراحی و نکات مهم در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی گوش

 1. به مدت 24 ساعت بعد از جراحی ، یکی از دوستان یا نزدیکان باید در کنار شما بوده و از شما مراقبت کند.
 2. استراحت الزامی می باشد.
 3. پانسمان روی سر و گوش در جلسه فالوآپ ، 24 ساعت بعد از جراحی برداشته می شود.
 4. حداقل به مدت یک هفته ، در زمان استراحت ، در حالت لم داده باشید و سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. سعی کنید به پهلو یا به روی صورت نخوابید.
 5. فعالیت های خود را در روز جراحی و چندین رو بعد از جراحی محدود کنید. 7 تا 10 روز بعد از جراحی ، می توانید فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.
 6. بر روی محل های جراحی ، کمپرس یخ قرار دهید.
 7. اگر به طور ناگهانی از حالت دراز کشیده بلند شوید ، احساس سرگیجه می کنید. به آرامی بلند شوید. اگر در زمان بلند شدن احساس سرگیجه کردید ، بلافاصله دوباره دراز بکشید.
 8. در مراقبت های بعد از جراحی گوش باید سه بار در روز با یک گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن بخیه های پشت گوش را تمیز کنید. سپس بر روی بخیه ها مقداری وازلین یا پماد باسیتراسین قرار دهید. بخیه های پشت گوش جذبی هستند و چرب نگه داشتن آن ها ، به سرعت یافتن فرایند کمک می کند.
 9. در صبح روز بعد از جراحی ، یک هدبند بر روی سر شما قرار داده می شود. سعی کنید در 2 هفته اول بعد از جراحی مدام آن را بر سر داشته باشید. حفظ گوش ها در موقعیت جدید از اهمیت بالایی برخوردار است. در موقع حمام کردن ، از شامپوی ملایم استفاده کنید.
 10. اگر بخیه ها غیر جذبی باشند ، 7 روز بعد از جراحی کشیده می شوند.
 11. در صورت داشتن علائم خونریزی با تداوم بیش از 10 دقیقه ، عفونت ، قرمزی ، تب ، ترشحات غیر عادی یا درد شدید ، بلافاصله با بهترین متخصص گوش و حلق و بینی شیراز ، تماس بگیرید.

تورم بعد از اتوپلاستی

تورم در بیماران مختلف متفاوت است. در 3 تا 4 روز اول بعد از جراحی ، قبل از فروکش کردن ، این تورم به حداکثر میزان خود می رسد. تورم ظرف 2 تا 3 هفته فروکش خواهد کرد.

بی رنگ شدن کبودی

کبودی نیز در افراد مختلف متفاوت است. بخش عمده کبودی و بیرنگ شدن نیز در 2 هفته اول فروکش می کند.

بی حسی بعد از اتوپلاستی

پس از جراحی گاهی گوش های شما بی حس می شود. این طبیعی بوده و در هفته های پیش رو فروکش می کند. گاهی حس های غیر طبیعی ، سوزن سوزن شدن ، مورمور شدن و گاهی درد ملایم اتفاق می افتد که با گذر زمان بهبود می یابد.

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر شادی جوادی

افسردگی بعد از اتوپلاستی

ورود به یک دوره افسردگی ملایم بعد از جراحی زیبایی بسیار طبیعی می باشد. این اغلب در هفته دوم مراقبت های بعد از جراحی گوش ، زمانی که هنو بخشی از تورم و کبودی بر جای مانده و بیمار نسبت به نتایج نهایی اضطراب دارد ، اتفاق می افتد. این موقعیت موقتی بوده و بهبود خواهد یافت.

محدودیت ها

 • حداقل تا 2 هفته ورزش سنگین انجام ندهید
 • تا 3 هفته اجسام سنگین بلند نکنید.
 • تا 2 هفته از پوشیدن لباس هایی که از ناحیه سر از تن در آورده می شوند خودداری کنید.
 • تا 2 هفته از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • تا 6 هفته ورزش های سنگین انجام ندهید.

نکات مهم در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • توصیه می شود به مدت 2 هفته قبل و بعد از جراحی گوش در شیراز ، از گرفتن حمام آفتاب خودداری نمایید. و حتما هنگام خروج از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از مصرف سیگار و نیکوتین اجتناب کنید ؛ چرا که مصرف دخانیات روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و همچنین عوارض مخربی را به همراه دارد.
 • از مصرف مکمل های گیاهی ، داروهای که موجب رقیق کردن خون می شود مثل داروی آسپرین و ویتامین ای ، ایبوپروفن ، موترین و غیره باید خودداری شود. مصرف قرص مولتی ویتامین در دوره نقاهت جراحی اتوپلاستی در شیراز ، مانعی ندارد.
 • رژیم غذایی سبکی داشته باشید و سعی کنید از غذاهای نرم استفاده نمایید چرا که جویدن زیاد و طولانی مدت منجر به احساس درد در نواحی گوش ها می شود. مصرف ژله ، فرنی ، انواع سوپ ها و آش ها در این دوران توصیه می شود. بعد از 48 ساعت می توانید رژیم روزانه خود را داشته باشید.
 • برای کاهش ورم و تسکین درد گوش ها می توانید از کیسه یخ به صورت غیر مستقیم استفاده نمایید.
 • در هنگام فعالیت های ورزشی و خوابیدن به مدت 6 الی 8 هفته بعد از جراحی زیبایی گوش در شیراز ، توصیه می شود از هدبند استفاده نمایید.
 • در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، حتما به صورت روزانه پیاده روی سبک و کوتاهی داشته باشید این کار از ایجاد لخته خون ، یبوست جلوگیری کرده و به کاهش تورم کمک زیادی می کند.
 • در صورتی که مشغول به کار و یا تحصیل هستید ، باید بدانید که حداقل به یک هفته استراحت در منزل بعد از جراحی نیاز دارید.
 • به دلیل مصرف مسکن ها و استفاده از داروی بیهوشی ، رانندگی کردن تا 48 ساعت ممنوع است.
 • به مدت 1 ماه باید از انجام فعالیت و یا استفاده از مواردی که موجب خم شدن گوش ها می شود ، اجتناب نمایید.
 • جای بخیه های خود را تمیز نگه دارید و مراقبت باشید تا دچار عفونت نشوید.
 • بعد از برداشتن باند توسط دکتر گوش و حلق و بینی خوب در شیراز ، می توانید به آرامی موهای خود را با شامپو بچه بشویید.