متاسفانه امروزه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که یکی از شایع ‌ترین عفونت ‌های ویروسی است که در میان زنان و مردان همه گیر شده و باعث بروز بیماری های خطرناک و مشکلات جدی در ناحیه تناسلی می شود. دروقع این ویروس بیش از 100 نوع مختلف دارد که در گروه‌ های پرخطر و کم‌ خطر طبقه ‌بندی می ‌شوند. نوع‌ پرخطر آن ها به‌ویژه با بروز سرطان ‌های دهانه رحم ، مقعد ، واژن ، فرج و حتی حلق مرتبط هستند. چهار نوع اصلی HPV که بیشترین نقش را در ایجاد سرطان دهانه رحم دارند ، نوع‌های 6، 11، 16 و 18 هستند. در مقاله دکتر شادی جوادی می خواهیم انواع مختلفی از این ویروس ها را با یکدیگر شناخته و روش تشخیص و انواع درمان آن ها را مورد بحث قرار دهیم.

 

ویروس اچ پی وی - دکتر شادی جوادی

نحوه انتقال ویروس hpv به بدن چگونه است ؟

ویروس پاپیلومای انسانی عمدتاً از طریق تماس مستقیم پوستی ، به ‌ویژه از طریق جنسی منتقل می‌ شود. این تماس‌ ها شامل مقاربت واژنی ، مقاربت مقعدی و رابطه جنسی دهانی است. با این حال انتقال HPV تنها محدود به این موارد نیست و می‌ تواند از روش های دیگری نیز رخ دهد :

روش‌ های انتقال ویروس HPV

مقاربت واژنی : این نوع رابطه جنسی شایع ‌ترین روش انتقال HPV است . ویروس می‌ تواند از پوست و غشاهای مخاطی ناحیه تناسلی فرد مبتلا ، به فرد دیگر منتقل کند.

مقاربت مقعدی : این رابطه می‌ تواند باعث انتقال ویروس شده و خطر بروز زگیل‌ های تناسلی و تغییرات پیش‌سرطانی در ناحیه مقعد را افزایش دهد.

رابطه جنسی دهانی : رابطه جنسی دهانی نیز از جمله دیگر عوامل خطرناک است که می‌ تواند باعث انتقال HPV به دهان و حلق شدهکه ممکن است منجر به ایجاد زگیل‌ های دهانی یا سرطان‌ های سر و گردن شود.

تماس پوست به پوست در ناحیه تناسلی : حتی بدون مقاربت کامل ، یعنی تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی می‌ تواند ویروس را منتقل کند. به عنوان مثال ، تماس‌ های نزدیک جنسی مانند مالش یا لمس نواحی تناسلی نیز می‌ تواند منجر به انتقال HPV شود.

انتقال از مادر به نوزاد : به ندرتHPV در هنگام زایمان طبیعی از مادر مبتلا به نوزاد منتقل می شود. این حالت می ‌تواند باعث ایجاد زگیل‌ ها یا تغییرات سلولی در نوزاد شود.

استفاده اشتراکی از لوازم بهداشتی : اگرچه نادر است ولی امکان دارد HPV از طریق استفاده مشترک از وسایل شخصی مانند حوله ‌ها یا لباس‌ های زیر نیز منتقل شود. به همین دلیل توصیه می‌ شود که وسایل شخصی خود را به هیچ وجه با دیگران به اشتراک نگذارید.

آشنایی با انواع ویروس های پرخطر و کم خطر پاپیلومای انسانی

نوع‌ های کم‌خطر ویروس HPV : نوع ‌های کم ‌خطر HPV معمولاً باعث بروز زگیل ‌های تناسلی و مشکلات خوش‌ خیم پوستی می‌ شوند که شامل :

 • ویروس 6 و 11 : این ویروس ها مسئول حدود 90 درصد زگیل‌ های تناسلی هستند. زگیل ‌ها ممکن است روی ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان و گلو ظاهر شوند. این ویروس حتی منجر به ایجاد پاپیلوماتوز تنفسی شده و در مجرای تنفسی ایجاد می شوند.

نوع‌ های پرخطر ویروس HPV : نوع‌های پرخطر می ‌توانند باعث تغییرات سلولی پیش‌سرطانی و سرطان‌ های مختلف شوند. مهم‌ترین نوع‌ های پرخطر عبارتند از :

 • نوع 16 و 18 : این دو نوع مسئول حدود 70 درصد از سرطان دهانه رحم هستند. البته احتمال ابتلا به سرطان های دیگر نیز وجود داشته به گونه ای که سرطان مقعد ، واژن ، فرج ، دهان و حلق در اثر ابتلا به این ویروس ایجاد می شوند.

علائم ویروس HPV در زنان را بشناسید !

علائم آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در زنان می‌ تواند بسیار متنوع باشد ؛ اما در سایر موارد این ویروس هیچ علامتی را نشان نمی دهد. با این حال برخی از زنان ممکن است علائمی را تجربه کنند که بسته به نوع ویروس متفاوت است.

زگیل‌ های تناسلی 

 1. برآمدگی‌ های کوچک گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی یا مقعدی : این زگیل‌ ها ممکن است به صورت تکی یا به صورت دسته ‌ای ظاهر شوند.
 2. ظاهر گل‌کلمی : زگیل ‌ها می‌ توانند صاف یا برجسته و به شکل گل‌ کلم باشند.
 3. خارش یا ناراحتی : ممکن است همراه با خارش ، ناراحتی یا خونریزی در هنگام مقاربت جنسی باشد.

تغییرات پیش‌سرطانی و سرطان دهانه رحم

نوع‌های پر خطر HPV می‌ توانند باعث تغییرات سلولی پیش‌سرطانی در دهانه رحم شوند. این تغییرات معمولاً بدون علامت هستند و تنها از طریق معاینات پزشکی قابل تشخیص‌اند. با این حال اگر ویروس ها پیشرفت کنند ممکن است علائم زیر ظاهر شوند:

 1. خونریزی غیرطبیعی واژینال : خونریزی بعد از مقاربت جنسی ، بین دوره‌های قاعدگی یا بعد از یائسگی
 2. ترشحات غیرطبیعی واژینال : ترشحات غیرطبیعی که ممکن است خونی با بوی بد باشند.
 3. درد لگن : درد مداوم در ناحیه لگن یا درد در هنگام مقاربت جنسی

ابتلا به سرطان‌ های دیگر

 1. علائم سرطان واژن و فرج : زخم یا توده در ناحیه تناسلی ، خارش یا سوزش مزمن ، خونریزی یا ترشحات غیرطبیعی
 2. علائم سرطان مقعد : خونریزی مقعدی ، درد ، خارش یا ترشح از ناحیه مقعد ، تغییر در عادات روده‌ای
 3. علائم سرطان‌های سر و گردن (اوروفارنکس) : گلودرد مداوم ، درد یا مشکل در بلع ، توده یا برآمدگی در گردن ، تغییر یا گرفتگی صدا

علائم ویروس HPV در مردان

علائم عفونت ویروس پاپیلومای انسانی در مردان به طور معمول بدون هیچ ‌گونه نشانه ‌ای از بدنشان دفع می‌ شود. با این حال، برخی از انواع آن می ‌تواند باعث بروز علائم و مشکلات بهداشتی در مردان شوند. این علائم شامل زگیل‌ های تناسلی ، تغییرات پیش‌سرطانی هستند.

زگیل تناسلی : زگیل‌ ها ممکن است روی آلت تناسلی ، کیسه بیضه ، کشاله ران ، داخل یا اطراف مقعد ظاهر شوند.

سرطان آلت تناسلی : زخم یا توده روی آلت تناسلی ، تغییر رنگ یا ضخامت پوست آلت، خونریزی یا ترشحات غیرطبیعی.

درمان ویروس HPV در رشت از چه طریقی انجام می شود ؟

درمان ویروس پاپیلومای انسانی به دو بخش کلی تقسیم می‌ شود ، درمان عفونت HPV و درمان عوارض و بیماری‌ های ناشی از آن. در حال حاضر ، درمان خاصی برای از بین بردن خود ویروس وجود ندارد ؛ اما می‌ توان علائم و مشکلات ناشی از آن را مدیریت کرد.

درمان‌ های موضعی

زگیل‌ های تناسلی ناشی از نوع‌ های کم ‌خطر می‌ توانند به صورت خود به‌ خود از بین بروند ؛ اما درمان ‌های مختلفی برای رفع آن ها وجود دارد :

 • پودوفیلین و پودوفیلوکس : محلول‌ های موضعی که به طور مستقیم روی زگیل ‌ها اعمال می‌ شوند.
 • ایمی‌کیمود (ALDARA) : کرم موضعی که سیستم ایمنی بدن را تحریک می ‌کند تا با ویروس مقابله کند.
 • تری‌کلرواستیک اسید (TCA) : محلول اسیدی که زگیل ‌ها را می ‌سوزاند.

درمان‌ های فیزیکی

 • کرایوتراپی (CRYOTHERAPY) : انجماد زگیل ‌ها با استفاده از نیتروژن مایع
 • جراحی : برداشتن زگیل ‌ها از طریق جراحی کوچک
 • لیزر درمانی : استفاده از لیزر برای سوزاندن زگیل‌ ها