جراحی زیبایی بینی ساله است که یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی شده است. این روند که جهت زیباتر شدن افراد صورت می گیرد ، پروسه مختص خود را دارد که شامل اقدامات قبل از جراحی بینی ، حین آن و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی است. تمامی پروسه ها در کنار یکدیگر ، نتیجه فوق العاده زیبایی در کنار حفظ سلامتی به زیباجو می بخشند. بنابراین پیشنهاد می کنیم جهت آن که بهترین تجربه را از روند عمل زیبایی بینی خود داشته باشید ، اقدامات لازم را قبل و بعد از عمل بینی که مورد تایید دکتر شادی جوادی ، بهترین جراح بینی رشت است را انجام دهید.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

انتخاب پزشک متبحر از اقدامات قبل از جراحی بینی

تغییری که در ساختار بینی ایجاد می شود و درنهایت مسبب زیبایی یا عدم زیبایی ، سلامتی یا عدم سلامتی می شود ، به طور کامل در دست های پزشک شما نهفته است. بدین ترتیب بهتر است قبل از هر اقدامی جهت انجام رینوپلاستی یا همان عمل زیبایی بینی ، دقت لازم را در انتخاب پزشک خود داشته باشید.

انجام آزمایش قبل از جراحی زیبایی بینی

قبل از انجام پروسه ، پزشک شما را ملزوم می کند ، آزمایش هایی انجام دهید ؛ این آزمایش ها جهت حفظ سلامتی شما و دوری از هر گونه عارضه ای نیاز است. بنابراین آزمایش های تجویز شده توسط دکتر از اقدامات قبل از جراحی بینی است که از قضا اهمیت زیادی نیز دارند.

 • آزمایش های احتمالی که دکتر از شما می خواهد شامل موارد زیر است:
 • آزمایش بارداری یا عدم بارداری (در خانم ها)
 • آزمایش PTT & PT ( این آزمایش انعقاد خون را بررسی می کند.)
 • آزمایش FBS یا قند خون ( این پروسه به صورت ناشتا انجام می شود.)
 • HIV ( ایدز )
 • HCV Ab ( آزمایش آنتی بادی هیاتیت سی )
 • HBsAg ( آزمایش آنتی ژن ویروس هپاتیت )
 • سی تی اسکن ( این بررسی جهت کسب اطلاعات لازم از فرم بینی انجام می شود )
 • نوار قلب ( نوار قلب عارضه هایی چون بی نظمی ضربان قلب و حملات قلبی را نشان می دهد.)
 • عکسبرداری از قفسه سینه ( این آزمایش به خصوص در شرایط کرونا کنونی الزامی است.)

جلسه با پزشک از اقدامات قبل از جراحی بینی

در طی جلسه ای که با پزشک انتخابی خود دارید ، باید در رابطه با هدف خود از جراحی زیبایی بینی صحبت کنید و در صورتی که دچار بیماری های زمینه ای هستید موضوع را به پزشک گزارش دهید.

 • پزشک با بررسی وضعیت جسمی شما و هدف شما از رینوپلاستی ، درصدد انجام عمل بدون کمترین ریسک است.
 • بعد از تایید شدن سلامت جسمی شما ، جراح فرم بینی را بررسی می کند.
 • بررسی فرم بینی از اقدامات قبل از جراحی بینی
 • پزشک جنس بینی ( استخوانی یا گوشتی ) را تشخیص می دهد.
 • ارتفاع ، طول ، فاصله آن با چشم ها ، فاصله آن با لب بالایی ، انحراف و دیگر موارد را به خوبی بررسی می کند.
 • مشخصات ظاهری بینی را با خواسته مراجعه کننده مطابقت می دهد ، در صورتی که ویژگی های بینی با خواسته مراجعه کننده در تضاد باشد ، موضوع را به وی گزارش می دهد و اکنون نظر خود را نیز اعلام می کند.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

نکته

اگر بینی متقاضی خیلی بزرگ باشد، (سوراخ های بزرگ، ارتفاق یا طول زیاد) عمل بینی فانتزی با قوس زیاد و سوراخ های بسیار کوچک برای وی از نظیر زیباشناسی و از آن مهم تر سلامتی مفید نخواهد بود. پزشک بهترین فرم بینی را متناسب با اجزای صورت ، قوانین زیبایی شناسی و عوامل تاثیر گذار در سلامتی انتخاب می کند. بعد از رسیدن به هدف یکسان بین متقاضی و پزشک ، دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی توسط پزشک به بیمار گفته می شود. پزشک در طی این جلسه از بیمار خود می خواهد بعضی از اقدامات را جهت حفظ سلامتی خود انجام ندهد. این اقدامات را در ادامه بیان می کنیم.

استعمال هر گونه دخانیات را کنار بگذارید!

استعمال دخانیات قبل از جراحی بینی می ‌تواند باعث کاهش پروتئین‌ های انعقادی خون شود که این امر می‌ تواند منجر به مشکلات جدی در فرآیند بهبودی پس از جراحی شود. به عنوان مثال:

کاهش فاکتورهای انعقادی : مصرف دخانیات با کاهش سطح پروتئین ‌های انعقادی خون مانند فاکتورهای VIII، IX و XI ، خطرات زیادی را برای فرد ایجاد می کند . این پروتئین‌ ها در فرایند تشکیل لخته خون نقش دارند و کمبود آن ‌ها می ‌تواند باعث خونریزی شدید پس از جراحی شود.

تضعیف عملکرد پروترومبین : دخانیات نیز میتواند سطح پروترومبین را که باعث تشکیل لخته خون می شود ، تا حد زیادی کم کند ؛ زیرا این ماده پروتئینی در فرآیند تشکیل ترومبین ، نقش دارد . کاهش پروترومبین می ‌تواند باعث تأخیر در فرآیند بهبودی پس از جراحی شود.

تغییرات در سطح فیبرینوژن : مصرف دخانیات می‌ تواند منجر به کاهش سطح فیبرینوژن در خون شود. فیبرینوژن در فرآیند تبدیل به فیبرین ، که بخش اصلی لخته خون است نقش دارد. کمبود این ماده در خون منجر به تأخیر در تشکیل لخته های خونی می شود . این تأخیر می ‌تواند منجر به طولانی تر شدن زمان خونریزی پس از جراحی گردد . همچنین در برخی موارد دیده شده است که کمبود فیبرینوژن منجر به تشکیل لخته ‌های نامناسب شده که می ‌تواند مشکلاتی مانند انسداد عروق و عفونت شدید را ایجاد کند .

نکات گفته شده تنها بخشی از ضرر های استعمال دخانیات قبل از جراحی می باشد ؛ زیرا به طور کلی سلامت جسمی را به خطر انداخته و باید هرچه سریع تر توسط فرد کنار گذاشته شوند .

مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون را ممنوع می کند!

دارو های رقیق کننده خون ، احتمال خون ریزی بعد از عمل را بالا می برند ؛ لذا داروهایی نظیر آسپرین را پزشک ممنوع می کند. مصرف ویتامین ها را توصیه می کند! خوردن ویتامین هایی نظیر ویتامین C، E ، قرص آهن همچنین مواد معدنی در روند عمل تاثیر داشته و دوره نقاهت را برای زیباجو هموار می کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی در ساعاتی قبل !

 1. صورت خود را به گونه ای بشویید که هیچ گونه آلودگی یا مواد آرایشی روی آن وجود نداشته باشد.
 2. شب قبل از انجام پروسه خوابی آرام را تجربه کنید.
 3. آب میوه هایی چون ، آب کرفس ، آب آناناس قبل از جراحی آماده کنید و آن ها را بعد از اتمام پروسه بنوشید.
 4. به مدت 8 ساعات قبل از عمل زیبایی بینی ، از هر گونه خوردن و آشامیدن دوری کنید.

کنترل استرس و اضطراب قبل از عمل بینی

زمانی که افراد مراحل مختلفی را با شوق و انگیزه زیادی برای انجام عمل بینی می گذراند ، به صورت ناخودآگاه این حس هیجان با اضطراب و ترس هایی نیز همراه است. برخی افراد ممکن است از مرحله بیهوشی ترس داشته باشند و برخی دیگر نگران نتیجه جراحی زیبایی بینی و تغییراتی که در صورت آن ها ایجاد می شود ، هستند. معمولا شب قبل از عمل و یا ساعاتی پیش از شروع جراحی این استرس به بیشترین میزان خود می رسد. اما شما به کمک راهکارهایی می توانید در اقدامات قبل از جراحی بینی ، اضطراب و ترس های خود را کنترل نمایید. ابتدا خوب است بدانید که انجام این پروسه برای هر فردی می تواند با استرس همراه باشد و امری کاملا طبیعی است. اما می توانید در باره پروسه عمل زیبایی بینی تحقیق نمایید ؛ چرا که کسب اطلاعات کافی در این زمینه ترس و نگرانی شما را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین اطمینان به جراح بینی از دیگر مواردی است که می تواند به کاهش اضطراب پیش از عمل کمک زیادی کند.

پیشنهاد می شود با افرادی که سابقه عمل رینوپلاستی داشته اند ، صحبت نمایید. استفاده از تجربیات دیگران نیز می تواند کمک کننده باشد. شب قبل از عمل دوش بگیرید ، دوش گرفتن با آب گرم به ریلکس شدن بدن کمک زیادی می کند. همچنین می توانید به مطالعه کتاب و یا مقاله ای که به آن علاقه دارید ، بپردازید. دیدن یک فیلم خوب و گوش دادن به موزیک آرام بخش نیز علاوه بر سرگرم کردن در کنترل استرس و ترس ها تا حد زیادی موثر می باشد. پیاده روی کوتاه و یا انجام حرکات کششی سبک نیز می تواند به آرامش یافتن ذهن و بدن شما قبل از انجام جراحی بینی در رشت کمک کند.