چرا باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی گرفت ؟ به منظور اینکه یک جراحی بینی موفقیت آمیز داشته باشید علاوه بر انجام عمل بینی توسط جراح دارای مهارت و تجربه ، نیاز است که مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل رعایت مواردی در فعالیت های روزمره زندگی و اجتناب از انجام بعضی از کارها بعد از عمل جراحی به منظور کاهش دوره نقاهت، تسریع روند بهبودی و کمک به کسب بهترین نتایج از عمل بینی است. پروسه بهبودی کامل بینی و مشاهده نتیجه نهایی جراحی بینی یک پروسه زمان بر و طولانی است و بیمار باید با صبر و حوصله روند بهبودی را پشت سر بگذارد.

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی به طور متوسط یک سال طول می کشد تا بهبودی کامل حاصل شود و نتیجه نهایی جراحی بینی قابل مشاهده باشد. البته با توجه به ساختار پوست و روش جراحی بینی این دوره ممکن است در زمان کوتاه تری به پایان برسد. پروسه بهبودی سیری صعودی را طی می کند و مرحله به مرحله کامل می شود.

مراحل بهبودی بعد از جراحی بینی

  • در پایان هفته اول بعد از عمل بینی گچ از روی بینی بیمار برداشته می شود. ممکن است مقداری کبودی برطرف نشده در نواحی اطراف چشم وجود داشته باشد که در هفته بعدی از بین می رود.
  • در هفته دوم بهبودی، درصد قابل توجهی از تورم برطرف شده است و معمولا اثری از کبودی در صورت وجود ندارد.
  • در هفته های سوم و چهارم بهبودی، فرد می تواند ورزش های سبک را انجام دهد.
  • در هفته ششم بعد از جراحی، استخوان بینی استحکام و پایداری خود را بازیافته و فرد می تواند ورزش های سنگین را انجام دهد و نیاز به رعایت نباید های بعد از جراحی نیست.
  • در ماه های سوم تا ششم بعد از عمل بینی احساس بی حسی و دیگر حس هایی که به واسطه جراحی در بینی ایجاد شده بود،کاملا برطرف می شود.
  • یکسال بعد از عمل بینی تورم به صورت کامل از بین می رود و با کامل شدن روند بهبودی شکل نهایی بینی قابل مشاهده است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

با رعایت توصیه های زیر می توانید روند بهبودی را تسریع نمایید و عوارض بعد از عمل بینی را کاهش دهید.

داشتن استراحت کافی

در روز های اول بعد از عمل بینی تا جایی که می توانید استراحت کنید. استراحت نقش مهمی در کاهش تورم ناشی از عمل جراحی دارد. تا زمانی که بهبودی نسبی در بینی شما ایجاد شود از انجام ورزش و فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

اهمیت دادن به توصیه های جراح بینی

توصیه هایی که جراح بینی بعد از عمل به شما می کند را رعایت کنید و داروهایی که برای تان تجویز می کند سر ساعت معین مصرف کنید. این توصیه ها نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض بعد از جراحی بینی دارد.

بالا نگهداشتن سر

برای جلوگیری از تغییر فرم بینی و کمک به بهبود ورم و کبودی حداقل تا 6 هفته بعد از جراحی بینی ، هنگام استراحت به کمک چند بالشت سر خود را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید.

استفاده از کمپرس سرد

به منظور کاهش تورم و کبودی بعد از عمل بینی ، می توانید تا 72 بعد از جراحی از کمپرس سرد در نواحی اطراف بینی استفاده کنید.

جویدن ممنوع

در هفته اول بعد از جراحی از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید. از جویدن غذاهای سفت و آدامس خودداری کنید. برای کمک به رفع تورم تا می توانید آب بنوشید.

دوش گرفتن ممنوع

تا زمانی که گچ و پانسمان بر روی بینی شما وجود دارد از دوش گرفتن اجتناب کنید. پس از برداشتن گچ هم تا بهبودی نسبی بینی از بخار و گرمای زیاد اجتناب کنید؛ زیرا گرما باعث افزایش تورم می شود.

فین کردن و عطسه کردن بعد از عمل بینی

حداقل به مدت 6 هفته بعد از عمل بینی از فین کردن پرهیز کنید. برای جلوگیری از ایجاد فشار بر روی بینی، هنگام عطسه دهان خود را کاملا باز بگذارید.

عینک زدن ممنوع

حداقل به مدت ۶ ماه بعد از عمل بینی از هیچ نوع عینکی استفاده نکنید. عینک باعث تغییر شکل در بینی شما می شود. در صورت نیاز به عینک پس از مشورت با جراح از لنزهای تماسی استفاده کنید.

عدم قرار گیری زیر نور مستقیم آفتاب

به مدت دو ماه بعد از جراحی از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، گرما و حرارت زیاد برای جلوگیری از تورم بینی خودداری کنید. در این مدت از رفتن به استخر و سونا نیز پرهیز کنید.

استعمال دخانیات و مصرف الکل ممنوع

از دو ماه قبل از عمل بینی تا یک ماه بعد از جراحی بینی از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید. این موارد روند بهبودی را با اختلال مواجه می کنند.

چسب زدن روی بینی

برای کاهش تورم و شکل دادن به بینی جراح به شما توصیه می کند برای مدت زمانی از چسب بر روی بینی استفاده کنید. مدت زمان استفاده از چسب با توجه به ضخامت پوست، بیمار می تواند از 2 هفته تا 2 ماه متفاوت باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

ورزش کردن بعد از عمل بینی

به طور میانگین 6 هفته طول می کشد تا اجزای بینی ترمیم شوند و به حالت اولیه خود بازگردند. بنابراین بعد از گذشت 6 هفته می توانید ورزش های سبک را شروع کنید. لازم به ذکر است از ورزش هایی که موجب وارد شدن ضربه به صورت و بینی می باشد پرهیز نمایید. هم چنین تا بهبودی کامل از انجام ورزش هایی که با دویدن و فعالیت های شدید بدنی همراه است ، لازم است خودداری نمایید.

تاثیر مصرف نمک و تورم بر بینی بعد از عمل

نمک می تواند موجب تورم در بینی شما شود. بنابراین از مصرف نمک تا حد امکان خودداری نمایید. هم چنین ادویه هایی نظیر فلفل نیز می تواند موجب بیشتر تورم در بافت های بینی شما شود و دوره نقاهت را طولانی تر کند.

نحوه خندیدن و حرف زدن بد از عمل بینی

تا حد امکان از خندیدن و حرف زدن در هفته اول خودداری نمایید. در زمان خندیدن با انگشت گونه و کنار سوراخ های بینی خود را بگیرید تا فشاری به بینی وارد نشود.

مسواک زدن بعد از عمل بینی

می توانید از یک مسواک نرم و کوچک برای مسواک زدن دندان های خود کمک بگیرید. دقت کنید در هنگام مسواک زدن به فک بالا فشاری وارد نشود.

آناناس و تاثیرات آن بعد از عمل بینی

از خواص ضد التهابی آناناس غافل نشوید. آناناس در کاهش تورم بافت های بینی و هم چنین بهبود زخم ها بسیار موثر است. هم چنین کرفس نیز می تواند در کاهش ورم بینی موثر باشد. می توانید کرفس را با سیب یا هویج میکس کنید و آن را میل نمایید.

ماسک زدن بعد از عمل بینی

با شیوع ویروس کرونا یکی از معضلات افراد بعد از جراحی بینی نحوه ماسک زدن می باشد. بهتر است تا دو هفته اول از منزل خارج نشوید؛ زیرا سیستم ایمنی بدن شما به دلیل عمل جراحی ضعیف شده و ممکن است زودتر در معرض ویروس و بیماری ها قرار بگیرید. در صورتی که مجبور به خروج از منزل شدید ، می توانید از ماسک های پارچه ای با سایز بزرگ به صورتی که فشاری بر روی تیغه بینی شما نیاید استفاده کنید و یا از ماسک های جراحی به صورت برعکس به گونه ای که تیغه فلزی آن زیر چانه قرار بگیرد استفاده نمایید.

نکته پایانی

کلیدی ترین عامل در روند بهبودی پس از جراحی بینی ، صبر و حوصله بیمار است. با صبر و حوصله از بینی مراقبت نمایید تا به بهترین نتیجه ممکن از جراحی بینی دست یابید.