چرا باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی گرفت ؟ به منظور اینکه یک جراحی بینی موفقیت آمیز داشته باشید علاوه بر انجام عمل بینی توسط جراح دارای مهارت و تجربه ، نیاز است که نکات مراقبتی بعد از عمل رینوپلاستیجدی گرفته شود. از این رو در ادامه این مقاله از دکتر شادی جوادی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی رشت ، به بررسی نکات مهمی در همین خصوص پرداخته شده است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر شادی جوادی

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل رعایت مواردی در فعالیت های روزمره زندگی و اجتناب از انجام بعضی از کارها بعد از عمل جراحی به منظور کاهش دوره نقاهت ، تسریع روند بهبودی و کمک به کسب بهترین نتایج از عمل بینی است. پروسه بهبودی کامل بینی و مشاهده نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی یک پروسه زمان بر و طولانی است و بیمار باید با صبر و حوصله روند بهبودی را پشت سر بگذارد.

دوران نقاهت بعد از عمل رینوپلاستی

پس از جراحی به طور متوسط یک سال طول می کشد تا بهبودی کامل حاصل شود و نتیجه نهایی جراحی بینی در رشت قابل مشاهده باشد. البته با توجه به ساختار پوست و روش جراحی رینوپلاستی این دوره ممکن است در زمان کوتاه تری به پایان برسد. پروسه بهبودی سیری صعودی را طی می کند و مرحله به مرحله کامل می شود.

مراحل بهبودی بعد از جراحی بینی

  • در پایان هفته اول بعد از عمل بینی گچ از روی بینی بیمار برداشته می شود. ممکن است مقداری کبودی برطرف نشده در نواحی اطراف چشم وجود داشته باشد که در هفته بعدی از بین می رود.
  • در هفته دوم بهبودی ، درصد قابل توجهی از تورم برطرف شده است و معمولا اثری از کبودی در صورت وجود ندارد.
  • در هفته های سوم و چهارم بهبودی ، فرد می تواند ورزش های سبک را انجام دهد.
  • در هفته ششم بعد از عمل ، در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، استخوان بینی استحکام و پایداری خود را بازیافته و فرد می تواند ورزش های سنگین را انجام دهد و نیاز به رعایت نباید های بعد از جراحی نیست.
  • در ماه های سوم تا ششم بعد از عمل زیبایی بینی احساس بی حسی و دیگر حس هایی که به واسطه جراحی در بینی ایجاد شده بود ، کاملا برطرف می شود.
  • یکسال بعد از عمل رینوپلاستی تورم به صورت کامل از بین می رود و با کامل شدن روند بهبودی شکل نهایی بینی قابل مشاهده است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر جوادی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

با رعایت توصیه های زیر می توانید روند بهبودی را تسریع نمایید و عوارض بعد از عمل رینوپلاستی را کاهش دهید.

داشتن استراحت کافی

در روز های اول بعد از عمل تا جایی که می توانید استراحت کنید. استراحت نقش مهمی در کاهش تورم ناشی از عمل جراحی دارد. تا زمانی که بهبودی نسبی در بینی شما ایجاد شود از انجام ورزش و فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

اهمیت دادن به توصیه های جراح بینی

توصیه هایی که جراح بینی خوب در رشت ، بعد از عمل به شما می کند را رعایت کنید و داروهایی که برای تان تجویز می کند سر ساعت معین مصرف کنید. این توصیه ها نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض بعد از عمل بینی در رشت دارد.

بالا نگهداشتن سر

از نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با نحوه قرار گیری سر بعد از عمل است. برای جلوگیری از تغییر فرم بینی و کمک به بهبود ورم و کبودی حداقل تا 6 هفته بعد از جراحی ، هنگام استراحت به کمک چند بالشت سر خود را در وضعیت بالاتر از بدن قرار دهید.

جویدن ممنوع

در هفته اول بعد از جراحی از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید. از جویدن غذاهای سفت و آدامس خودداری کنید. برای کمک به رفع تورم تا می توانید آب بنوشید.

دوش گرفتن ممنوع

تا زمانی که گچ و پانسمان بر روی بینی شما وجود دارد از دوش گرفتن اجتناب کنید. پس از برداشتن گچ هم تا بهبودی نسبی بینی از بخار و گرمای زیاد اجتناب کنید؛ زیرا گرما باعث افزایش تورم می شود.

فین کردن و عطسه کردن بعد از عمل زیبایی بینی

حداقل به مدت 6 هفته بعد از عمل زیبایی بینی از فین کردن پرهیز کنید. برای جلوگیری از ایجاد فشار بر روی بینی، هنگام عطسه دهان خود را کاملا باز بگذارید.

عینک زدن ممنوع

حداقل به مدت ۶ ماه در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی از هیچ نوع عینکی استفاده نکنید. عینک باعث تغییر شکل در بینی شما می شود. در صورت نیاز به عینک پس از مشورت با جراح از لنزهای تماسی استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم بعد از عمل بینی

از زمان های گذشته برای برطرف کردن کبودی و التهاب از کیسه یخ استفاده می شد. در حال حاضر نیز نمی توان از مزایای و کاربرد موثر کمپرس سرد در کاهش تورم و کبودی بعد از عمل غافل شد. کمپرس با مسدود کردن رگ های خونی به کنترل خونریزی بعد از عمل نیز کمک زیادی می کند. از این رو توصیه می شود در 72 ساعت اولیه بعد از جراحی حتما از کمپرس یخ استفاده کنید. شاید این سوال پیش بیاید که چه موقع در مراقبت های بعد از جراحی بینی باید از کمپرس یخ استفاده کنیم ؟ درست از زمانی که به هوش می آیید ، اجازه استفاده از کمپرس سرد را خواهید داشت. برای نتیجه گیری بهتر لازم است هر یک ساعت به مدت 15 الی 20 دقیقه کمپرس را روی گونه ها ، نواحی اطراف چشم و پیشانی خود نگه دارید. دقت کنید به هیچ عنوان نباید کمپرس روی بینی قرار بگیرد. برای راحتی بیشتر می توانید کمپرس یخ ژله ای که به صورت عینک هستند را از داروخانه ها تهیه نمایید. این نوع کمپرس ها قابلیت سرد و گرم شدن را دارند. همچنین کمپرس عینکی در قسمت روی بینی خالی بوده ؛ بنابراین فشاری به تیغه بینی وارد نمی کند. در صورتی که به کمپرس ژله ای دسترسی ندارید ، می توانید چند تکه یخ را درون کیسه فریزر ریخته و سپس دور حوله و یا دستمال تمیزی بپیچید و آن را روی گونه و پیشانی خود نگه دارید. کمپرس آب گرم برای کمک به رفع ورم بعد از جراحی کاربرد داشته و لازم است بعد از 48 ساعت از عمل روی نواحی مورد نظر قرار بگیرد. گرمای حاصل از کمپرس به کاهش درد کمک زیادی می کند. برای این منظور می توانید یک حوله را گرم کرده و در نواحی صورت و پیشانی خود قرار دهید. دقت داشته باشید که استفاده از کمپرس گرم ، در مواردی که کبودی ها شدید باشد ، توصیه نمی شود

عدم قرار گیری زیر نور مستقیم آفتاب

به مدت دو ماه بعد از جراحی از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، گرما و حرارت زیاد برای جلوگیری از تورم بینی خودداری کنید. در این مدت از رفتن به استخر و سونا نیز پرهیز کنید.

استعمال دخانیات و مصرف الکل ممنوع

از دو ماه قبل از عمل زیبایی بینی تا یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی در رشت ، از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید. این موارد روند بهبودی را با اختلال مواجه می کنند.

چسب زدن روی بینی

برای کاهش تورم و شکل دادن به بینی جراح به شما توصیه می کند برای مدت زمانی از چسب بر روی بینی استفاده کنید. مدت زمان استفاده از چسب با توجه به ضخامت پوست ، بیمار می تواند از 2 هفته تا 2 ماه متفاوت باشد. بهتر است در رابطه با مدت زمان استفاده از چسب بینی با جراح بینی خود مشورت نمایید. خوب است بدانید که نحوه و مدت زمان استفاده از جسب از مهم ترین نکات در مراقبت های بعد از جراحی بینی به شمار می آید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

ورزش کردن بعد از عمل بینی

به طور میانگین 6 هفته طول می کشد تا اجزای بینی ترمیم شوند و به حالت اولیه خود بازگردند. بنابراین بعد از گذشت 6 هفته می توانید ورزش های سبک را شروع کنید. لازم به ذکر است از ورزش هایی که موجب وارد شدن ضربه به صورت و بینی می باشد پرهیز نمایید. هم چنین تا بهبودی کامل از انجام ورزش هایی که با دویدن و فعالیت های شدید بدنی همراه است ، لازم است خودداری نمایید.

تاثیر مصرف نمک و تورم بر بینی بعد از عمل

نمک می تواند موجب تورم در بینی شما شود. بنابراین از مصرف نمک تا حد امکان خودداری نمایید. هم چنین ادویه هایی نظیر فلفل نیز می تواند موجب بیشتر تورم در بافت های بینی شما شود و دوره نقاهت را طولانی تر کند.

نحوه خندیدن و حرف زدن بد از جراحی

تا حد امکان از خندیدن و حرف زدن در هفته اول خودداری نمایید. در زمان خندیدن با انگشت گونه و کنار سوراخ های بینی خود را بگیرید تا فشاری به بینی وارد نشود.

مسواک زدن بعد از عمل رینوپلاستی

می توانید در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی از یک مسواک نرم و کوچک برای مسواک زدن دندان های خود کمک بگیرید. دقت کنید در هنگام مسواک زدن به فک بالا فشاری وارد نشود.

آناناس و تاثیرات آن بعد از جراحی بینی

از خواص ضد التهابی آناناس غافل نشوید. آناناس در کاهش تورم بافت های بینی و هم چنین بهبود زخم ها بسیار موثر است. هم چنین کرفس نیز می تواند در کاهش ورم بینی موثر باشد. می توانید کرفس را با سیب یا هویج میکس کنید و آن را میل نمایید.

ماسک زدن بعد از عمل بینی

با شیوع ویروس کرونا یکی از معضلات افراد بعد از جراحی بینی در رشت ، نحوه ماسک زدن می باشد. بهتر است تا دو هفته اول از منزل خارج نشوید؛ زیرا سیستم ایمنی بدن شما به دلیل عمل جراحی ضعیف شده و ممکن است زودتر در معرض ویروس و بیماری ها قرار بگیرید. در صورتی که مجبور به خروج از منزل شدید ، می توانید از ماسک های پارچه ای با سایز بزرگ به صورتی که فشاری بر روی تیغه بینی شما نیاید استفاده کنید و یا از ماسک های جراحی به صورت برعکس به گونه ای که تیغه فلزی آن زیر چانه قرار بگیرد استفاده نمایید.

شستشوی بینی بعد از جراحی

یکی از موارد بسیار مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با چگونگی شستن بینی بعد از عمل است. در واقع این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد ؛ چرا که تمیز کردن و شستشوی بینی موجب می شود تا مواد زائد ، لخته های خونی خشک شده و ترشحات خونی از مسیر تنفسی و بینی خارج شوند که این مسئله ریسک بروز عفونت را تا حد زیادی کاهش می دهد. از طرف دیگر شستشوی بینی به حفظ رطوبت بینی کمک زیادی می کند و در ترمیم بافت های بینی ، بهبودی سریع تر و کاهش ورم بینی ، تنفس راحت تر از راه بینی تاثیر زیادی دارد. برای این منظور می توانید از قطره و اسپری های بینی که توسط پزشک تجویز می شود ، استفاده نمایید. همچنین می توانید بینی خود را به کمک محلول آب و نمک و سرم سالین که در داروخانه به فروش می رسد ، شستشو دهید.

اصلاح صورت بعد از جراحی زیبایی بینی

یکی از سوالات پر تکرار افرادی که جراحی زیبای بینی انجام می دهند در خصوص اصلاح صورت بعد از عمل است ؛ در پاسخ به این پرسش باید گفت هرگونه فشار به پوست و نواحی اطراف بینی می تواند منجر به آسیب دیدن بینی و بافت های در حال ترمیم شود ؛ از این رو از اصلاح کردن صورت با بند یا وکس خودداری نموده و در صورت لزوم بعد از گذشت یک هفته به کمک تیغ اصلاح و یا کرم موبر موهای زائد صورت خود را اصلاح نمایید. بعد از گذشت یک ماه می توانید طبق روال گذشته صورت خود را اصلاح کنید. در رابطه با بند انداختن و اصلاح موهای پشت لب دقت داشته باشید تا ضربه و آسیبی به بینی شما وارد نشود.

چرا بعد از عمل بینی باید سر خود را بالا نگه داریم ؟

بالا نگه داشتن سر نسبت به بدن در کاهش ورم بینی ، جلوگیری از خونریزی بینی بسیار موثر است. به همین دلیل توصیه می شود از خم کردن سر خودداری نموده و در هنگام استراحت کردن سر را در ارتفاع بالاتری نسبت به بدن قرار دهید.

نکته پایانی

کلیدی ترین عامل در روند بهبودی در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی در رشت ، صبر و حوصله بیمار است. با صبر و حوصله از بینی مراقبت نمایید تا به بهترین نتیجه ممکن از جراحی زیبایی بینی دست یابید.