چسب زدن به بینی یکی از اقدامات مهم برای مراقبت از فرم بینی است. این اقدام که بعد از جراحی بینی انجام می شود ، تورم و التهاب بینی را تا حدودی کنترل می کند. در واقع این اقدام از رشد پوست و بافت نرم آن جلوگیری می کند. اما این نوارهای چسبی روی بینی چه مدت باید باقی بماند؟ همچنین نحوه زدن چسب در بینی چگونه است؟ در این مطلب به آموزش چسب زدن بینی می پردازیم ؛ همچنین در کنار آن نکات کلیدی این فرآیند را شرح می دهیم.  از این رو توجه شما را برای ارائه مطالب بیشتر به ادامه مقاله جلب می کنیم.

چسب زدن به بینی

آموزش چسب زدن به بینی

مرحله اول : انتخاب نوار چسب مناسب

نوار چسبی مناسب انتخاب کنید. بهترین آن است که انتخاب شما نوار ضد حساسیت با عرض حدود 1 تا 1.5 سانتی متری باشد. همچنین یکی از بهترین برندها چسب ضد حساسیت میکروپور است.

مرحله دوم : تمیز کردن پوست صورت

ابتدا به کمک آب و صابون صورت خود را از هر گونه آلودگی پاک کنید. پس از آن پنبه ای را به الکل آغشته کنید و آن را به آرامی روی بینی خود قرار دهید. پس از انجام این مراحل ، اجازه دهید پوست صورت و بینی کاملا خشک شود.

مرحله سوم : تقسیم بندی نوار های چسبی به ابعاد لازم

به طور کلی شما نیازمند 6 تا 8 قطعه نوار با ابعاد 3 الی 4 سانتی متری هستند.

همچنین 2 تکه بزرگ تر به ابعاد 10 تا 12 سانتی متری برش دهید.

مرحله چهارم : چسباندن چسب روی بینی

ابتدا یکی از نوار های چسبی 3 الی 4 سانتی متری را بردارید ؛ آن را در بالاترین قسمت بینی و در عرض بچسبانید.

نوار بعدی را در زیر نوار بالایی و در عرض بچسبانید. دقت داشته باشید که نوار دوم باید روی نصف نوار اول را بگیرد. ( این همپوشانی بسته به اندازه بینی شما می تواند کمتر نیز باشد.)

نوار سوم نیز به صورت عرضی و در پایین دو چسب بالایی قرار می گیرد. این چسب نیز باید در قسمتی از نوار بالایی همپوشانی داشته باشد.

در چسب زدن به بینی ، بسته به طول بینی شما ، ممکن است سه یا چهار نوار چسبی در عرض بینی چسبیده شود.

نوبت به چسب های بزرگ تر با طول 10 تا 12 سانتی متری می رسد.

اولین چسب بزرگ را بردارید ، این نوار به شکل U باید در بینی قرار گیرد.

ابتدا از زیر بینی شروع کنید ؛ وسط آن را در زیر بینی قرار دهید و دو سمت باقی مانده آن را در اطراف بینی به صورت و تا زیر چشم ادامه دهید.

چسب دوم 10 تا 12 سانتی متری را جهت همپوشانی چسب اول ، روی آن قرار دهید.

پس از آن انگشتان خود را به آرامی و بدون ایجاد فشار ، روی چسب بکشید.

توجه داشته باشید که نوار چسبی نباید روی حفره های بینی قرار بگیرند.

اکنون مجدد نوار های 3 تا 4 سانتی متری را مانند دستور قبلی روی بینی قرار دهید ؛ با این تفاوت که این بار باید از پایین به بالا نوار ها را در عرض بینی بچسبانید.

در پایان قسمت های اضافه ای که از نوک بینی و اطراف آن بیرون زده است را با قیچی برش دهید.

چسب زدن به بینی

  • توجه !

روش های زیادی برای چسب زدن به بینی وجود دارد که هر شخصی بسته به توصیه پزشک ، فرم بینی و احساس نیاز خود ، آن را انجام می دهد. اما این روشی که در این مقاله شرح داده شد ، قابلیت استفاده در تمامی بینی ها را دارد.

فواید چسب زدن به بینی

کمک به فرم گیری بهتر

کاهش تورم یکنواخت

جلوگیری از افزایش التهاب

ممانعت از خونریزی در زیر پوست

مدت زمان نگه داری از نوار چسبی ، پس از چسب زدن به بینی

در دو هفته اول پس از عمل زیبایی بینی ، استفاده از این نوارها بینی ضروری است. پس از آن با توجه به تشخیص پزشک و شرایط التهاب بینی ، ممکن است این اقدام تمدید شود یا آن که دیگر نیازی نباشد.

اگر بخوایم مدت زمان این فرآیند را به طور دقیق تر برسی کنیم ، باید بگوییم که پس از جراحی بینی استخوانی ، پزشک به مدت 4 هفته انجام این پروسه را توصیه می کند و پس از جراحی بینی گوشتی ممکن است بینی 6 تا 8 هفته فرآیند مذکور تکرار شود.

پس از چسب زدن به بینی آن را چگونه جدا کنیم؟

قبل از جدا کردن نوار چسبی از بینی ، آن را به وسیله الکل یا آب کمی خیس کنید.

اجازه دهید نوار چسب کمی خیسی را به خود جذب کند.

پس از آن که به اندازه کافی نرم شد ، موچین مناسبی در دست بگیرید.

انتهای چسب بینی را با کمک موچین گرفته و به آرامی 180 درجه آن را برگردانید.

نوار چسب ها را تک به تک جدا کنید.

  • نکته !

گاهی پس از خیس شدن نوار چسب ، هنگامی که قسمتی از نوار را بلند می کنید ، کل نوارها به صورت یکجا و قالبی از بینی جدا می شوند.

چسب زدن به بینی

تعویض چسب بینی پس از چسب زدن به بینی

کسانی که پوست بینی شان چربی معمولی دارد ، یک روز در میان نیازمند تعویض نوار چسب هستند.

افرادی که پوست چربی دارند ، به دلیل ترشح چربی بالا پوست ، نوار بعد از مدت کوتاهی شل می شود. بدین سبب بهتر است هر روز چسب بینی خود را تعویض کنند.

افرادی با پوست خشک می توانند هر سه روز یک بار ، به تعویض نوار چسب اقدام کنند.

بهترین زمان چسب زدن به بینی

هنگام شب ، التهاب و تورم بینی افزایش می یابد. بدین سبب بهتر است قبل از خواب از چسب بینی استفاده کنید. در این صورت هنگام صبح ، شاهد التهاب کم بینی یا عدم التهاب در آن خواهید بود. این نکته یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی است.

آیا چسب زدن به بینی در طولانی مدت توصیه می شود؟

پوست دارای منافذی است که جهت سلامت نیازمند ، تنفس و اکسیژن رسانی هستند. بدین ترتیب وجود پوششی در سطح پوست در مدت زمان طولانی به پوست بینی آسیب می رساند. بدین ترتیب پیشنهاد می دهیم در انجام این پروسه ، تعادل را رعایت کنید.

حساسیت در چسب زدن به بینی

کسانی که پوست حساسی دارند ، ممکن است به بعضی از نوارهای بینی حساسیت نشان دهند. اما خوشبختانه نوار چسب های زیادی با برندهای گوناگون و حتی با قابلیت ضد حساسیت در بازار وجود دارد. بدین ترتیب در صورت حساسیت ، پیشنهاد می دهیم از نوارهای ضد حساسیت بینی استفاده کنید.